Ortaokul öğrencilerinin hukuk ve adalet dersine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school children's opinions in terms of law and justice
  1. Tez No: 481315
  2. Yazar: SÜMEYYA AYCIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma kapsamında ortaokul öğrencilerinin Hukuk ve Adalet dersine ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmada tarama modeli ile nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ülke Hukuk ve Adalet dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Tokat ilinde Hukuk ve Adalet dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Hukuk ve Adalet dersine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi”anketi ile elde edilmiştir. Ankette yer alan nicel veriler SPSS 22.0 istatistik analiz programı ile nitel maddelere ilişkin yanıtlar ise kategorilere ayrılarak, tablo haline getirilmiştir. Bu tablolar yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara göre Hukuk ve Adalet dersine ilişkin öğrenci görüşlerinde dersin katkısının olduğu yönünde sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the study secondary school children's opinions in terms of law and justice are evaluated. Scanning model and qualitative amd quantitative research methods are used in the study. The students attending the country, Law and Justice course contitutes the universe of research and the students attending the Law and Justice course in Tokat constitutes the sample of research. Research data is obtained with the survey of student's opinions in terms of Law and Justice developed by the researcher. Quantitative data on the questionnaire is tabulated with SPSS 22.00 statistical analysis program and responses to qualitative items by seperating categories. These tables are interpreted. Acording to the results of the research the lecture's impacts on student's opinions of law and justice came out as a result.