Görsel algılamanın fotoğraf izlenmesi ile etkileşimi
The interaction of visual perception with viewing photos
  1. Tez No: 481319
  2. Yazar: KAZIM HİLMİ OR
  3. Danışmanlar: PROF. OZAN BİLGİSEREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Benzeri bugüne kadar yapılmamış olan bu araştırmanın amacı, izleyen bireylerin fotoğraftaki deneyimlerine göre izlenen fotoğrafların insanların görsel algıları üzerine etkilerini incelemektir. Bunun sonucunda fotoğraf eğitiminde içerik olarak nereye bakılması gerektiği konusunda bilgilere ulaşılması hedeflenmektedir. Fizyolojik olarak sadece merkezdeki 1 derece açıda net gören göz, istemsiz ve istemli tarama hareketleri ile net algılamayı gerçekleştirir. Sabit baktığı düşünüldüğü sırada bile saniyede 1.000 hareket yapan gözün hareketleri sadece eye tracker ismi verilen göz takip cihazları ile takip ve kayıt edilebilir. Fotoğraf eğitiminde eğiticiler fotoğrafta nereye baktıklarını tarif ederek usta-çırak ilişkisi içinde bir eğitim verirler. Göz takip cihazları ile eğiticilerin tam olarak nereye, ne kadar süre ile v.s. baktıklarını veya neyi takip ettiklerini saptayarak, fotoğraf eğitimini elde edilen veriler ile yönlendirmek mümkün olabilir. Bu amaca yönelik olarak duayen veya deneyimli fotoğrafçılara, fotoğraf öğrencilerine ve her iki grubun yaş ve genel eğitim olarak eşdeğer kontrol gruplarına dört farklı test akışı içinde (fotoğraf yarışma jürisi, fotoğraf dikkat testi, fotoğraf izleme ve göz ile kadraj çizme) toplam 24 fotoğraf 5-7 saniye süre ile gösterildi ve testeler sırasında deneklerin göz takip cihazı ile göz hareketlerinin ölçümleri yapıldı. Fotoğraf yarışma jürisi testinde duayen grup ile kontrol grubu arasında hem“Kalsın-Gitsin”yaklaşımında, hem de göz takibinde on fotoğraftan sadece birinde fark tespit edildi. Dikkat testinde bazı fotoğraflarda duayenlerin daha fazla doğru yanıt verdiği, göz takip cihazı ile de bazı parametrelerde fark oluştuğu tespit edildi. Fotoğraf öğrencisi ile kendi kontrol grubu arasında fark saptanamadı. Dikkat testindeki ölçümlerde gruplar arasında değil, doğru yanıtları vermiş aynı grup üyeleri arasında doğru yanıt için bakılması gerekn yere bakma konusunda farklar tespit edildi. Tanınmış fotoğrafları izleme senaryosunda fotoğraf deneyiminden çok, cinsiyet v.b. başka etkenlere bağlı olarak farklar tespit edildi. Göz tarama cihazı eşliğinde fotoğraf kadrajlama ise, kısmen başarılı oldu. Daha detaylı ölçüm yapan göz takip cihazları ve kullanıcıların alışması ile ileride kullanılabilecek bir yöntem haline gelebilir. Sonuç olarak fotoğraf duayeni, fotoğraf öğrencisi ve yaş ve eğitim eşdeğeri kontrol gruplarında genelde benzer göz takibi ve fotoğraf jürisi kararları saptanmıştır. Bu durum resim sanatında olduğu gibi, fotoğraf sanatında da insanlar arasında bir konsensüs oluşmuş olduğunu düşündürmektedir. Bazı fotoğraflarda ve detaylarda ise fark bulunmuş olması, farklı senaryolar ve farklı teknikteki fotoğraflar ile farklı sonuçlara ulaşılabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is the first one in his category, is to examine the effects of watching photographs on the visual perception of people in accordance to their experience in photography. The findings should be used in photography education. Physiologically the only 1 degree angle sharply seeing area in centre of the visual field of the eye makes scanning movements to have sharp visual perception. About 1.000 eye movements every second even in the fixating eye can be tracked and recorded with eye movement tracking devices which are called eye trackers. In photography education, trainers give an education in master-apprentice relation to photography students by describing where they have to look at the photographs. Where exactly and how long experienced photographers look at may bring new education possibilities. It may be possible to provide training in this regard by understanding what they are looking at or what they are following. A total of 24 photographs were displayed for 5- 7 seconds each in four different tests (photo contest jury, photographic attention test, photo viewing and eye-framing drawing) to the doyen photographers, photography students and their age and education matched control groups. In all subjects eye tracker measurements and recordings made during the tests. In the photo contest jury test, in only one of ten photographs a difference was found in“Take or Leave”session between doyens and their control group. There were no differences in photography students and their control group in“Take or Leave”approach and eye scanning. In the attention test, it was determined that some doyen photographers gave more accurate answers and that there was a difference in some parameters in measurements with the eye tracking device. In the test“watching well-known photographs”, other factors than photographic experience like gender etc. has been found to be important. Photo framing in conjunction with an eye tracker device was partially successful. With more sophisticated eye tracking devices and the familiarity of the users, it can become a method that can be used in the future. In the photographic attention test there were no differneces between the groups and their control groups, but in the all groups the ones who have given the right answers were teh ones who fixated in the answer areas. Doyens of photography, photography students and age and education equivalent control groups gave mostly similar decisions and similar eye tracking records in the tests. This suggests that there is a consensus among people in society about judging and watching photographs in society. The difference in some photographs and details suggests that different tests and different technical photographs could lead to different results.