Geçmişten bugüne yeni anlatım olanaklarıyla bağlama
Baglama through new possibilities of expression from the past to the future
- Tez No: 481328
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, günün getirisi olarak Anadolu müzik geleneğinden gelmiş bir yorumcunun bestecilik eğitimi alması ve bu iki disiplin arasında bilgi aktarımı yapması sonucu ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde yerel çalgıları yapıtlarında kullanan ve yerel müziklerden türlü biçimlerde yararlanan yeni müzik bestecilerinin sayısında gözle görülür bir artış vardır. Bununla birlikte, ülkemiz sınırları içerisinde belki de en yaygın çalgı olan bağlamaya bu alanda halen çok az odaklanılmış olması, böylesi bir çalışmanın önemli bir gereksinime cevap vereceğine yönelik inancımızı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This work has emerged as a natural destination point of a musician who, as a performer, has his musical roots in the music tradition of Anatolia and who underwent composition education and as a result, transferred his knowledge between these two disciplines. There is a visible quantitative increase of new music composers who have been employing vernacular instruments in their works in recent times and benefiting from traditional musics in many way. However, despite the fact that baglama is the most common instrument within the borders of our country, the limited focus on this instrument in new music field supports our belief that this study will respond to a significant need.