Susan Klein methodu rehberliğinde otobiyografik solo
Autobiographical solo by the method of Susan Klein
- Tez No: 481329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Susan Klein Hareket ve Dans Okulunun kurucusu ve müdürü olan dansçı, beden bilimci, hareket terapisti ve araştırmacı Susan Klein' ın yarattığı, son 30 yıldır pek çok dans kumpanyası, dans okulu ve enstitülerde öğretilen güncel somatik hareket tekniklerinden biri olan Klein Teknik Metodu'nu uygulayarak yeniden yarattığım solo dansım üzerine odaklanılmaktadır. Klein Teknik özetle, formu taklit eden yüzeysel düzeyde olmayan, her bireyin eşsiz hareket potansiyelinin tam kullanımını bütünsel bir şekilde anlamanın derin bir seviyedeki eğitimi olarak tanımlanabilir. Klein Teknik'in uygulama ve teorik bilgi aktarımlarından yararlanarak 2010 yılından bu yana geliştirmeye devam ettiğim“Süzülme/Percolation”solo eserim temel olarak, Susan Klein'ın bir dansçının gerçek bir dansçı ya da sanatçıya dönüşebilmesi sadece çok iyi hareket edebilmesi ile değil;“kompleks bir beden, akıl ve ruh olarak bakılması gereken bütün bir insan olabilmesi”ile mümkün olabileceği yaklaşımından beslenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the solo dance that i have re-created using the Klein Technical Method which is created by the founder and the director of the The Susan Klein Movement and Dance School, dancer, body scientist, movement therapist and researcher, Susan Klein, and is an up to date somatic movement technique that has been taught by many dance companies, dance schools and institutes for the last 30 years. Klein Technique in summary can be defined as a deep study of understanding the fully usage of every ones unmatched movement potential which is not at the level of imitating form. My solo piece“Süzülme/Percolation”that i have been developing since 2010, exploiting the application and theoretic information transfer of the Klein Technique mainly feeds on the thought of Susan Kleins portrays about her dancer body saying“transforming from a dancer to a real dancer/artist, not only is about the great movement but only possible of a dancer is a whole human being must be looked at as a complex of body, mind and spirit.”