Vecihi Hürkuş'un hayatı ve havacılık faaliyetleri
Vecihi Hürkuş's life and aviation activities
  1. Tez No: 481340
  2. Yazar: HIZIR TÜRKKAN DEMİRKAZIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİM TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sivil Havacılık, Tarih, Biography, Civil Aviation, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Vecihi Hürkuş'un biyografik portresini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez, Hürkuş'un yetişmesini, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı'nda yapmış olduğu uçuşları, bu uçuşlardaki kahramanlıklarını, ilk Türk askerî uçak yapımını, bu uçağı üretirken ve ürettikten sonra karşılaştığı zorlukları, ilk Türk sivil uçak yapımını, bu uçağın uçurmak için karşılaştığı engellemeleri, ilk Türk hava okulunu açışını, ilk Türk hava yolu şirketini hizmete açışını ve daha birçok ilkleri başarmasını konu edinmiştir. Böylece Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi havacılarından biri olan Hürkuş vasıtasıyla dönemin havacılığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the biographical portrait of Vecihi Hürkuş, one of the most important personalities of Turkey. The thesis examines the development of Hürkuş, the flights he had done in the First World War and the War of Independence, the heroism of these flights, the first Turkish military aircraft production, the difficulties he faced while and after producing this plane, the first Turkish civilian aircraft construction, obstacles he faced in order to fly it, the opening of the first Turkish air school, the introduction of the first Turkish airline company to service, and more to the first. Thus, the aviation of the period of the Ottoman and Republican was revealed through Hürkuş.