Türk havacılığında Vecihi Hürkuş ve önemi
Vecihi Hurkus and importance in Turkish aviation
  1. Tez No: 506985
  2. Yazar: OSMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnsanlığın başlangıcından bugüne kadar yaşayan tüm insanlar muhakkak uçmayı düşünmüştür. Bu uğurda en çok isteyenler ve çaba gösteren insanlar uçmuşlardır veya denemişlerdir. Vecihi Hürkuş ise uçmayı hem hayal etmiş hemde bu hayalini gerçekleştirmiş Türk havacılık tarihinde önemli bir yere sahip bir havacıydı. Her ne kadar önemi sonradan anlaşılmışsa da şimdilerde nereyse herkes en azından adını bir defa duymuştur. Vecihi Hürkuş Tayyare Makinist okulundan başlayan havacılık hayatı Birinci Dünya Savaşında hem makinist olarak başlamış ve sonrasında pilot olarak savaşa katılmıştır. Türk Kurtuluş Savaşında sivil olarak katılmış birçok başarılı hava savaşları ve keşif görevleri yerine getirmiştir. Kurtuluş Savaşından sonra pilot öğrenciler yetiştirmiştir. Aynı zamanda hayalini kurduğu ilk Türk yapımı olan Vecihi-K VI'yı yaparak Türk havacılık tarihine İlk Türk uçağını yapan insan olarak tarihe geçmiştir. Fakat bu başarısı ödüllendilmek yerine cezalandırılmıştır. Bu olayla birlikte istifa ederek önce Türk Tayyare Cemiyetinde sonra da TOMTAŞ'ta baş pilot olarak göreve başlamıştır. Daha sonra kendi uçuş okulunu açarak Türk havacılık tarihinin ilk sivil havacılık okulunu açmıştır. Bu zaman diliminde birçok uçak yapmış ve uçurmuştur. Nuri Demirağ da bu havacıya destek olmak için kendisi bir uçak yaptırmıştır. Ömrü boyunca havacılığı hayatının gayesi yapan Vecihi Hürkuş havacılığı sevdirmek için dergi çıkarmış, havacılık kulübü kurmuş, anılarını yazmıştır. Değeri kendi devrinde pek anlaşılamayan Vecihi Hürkuş, ta ki 2006 yılına kadar unutulmuştur. 2006 yılında Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı ile ismi bir uçağa verilerek bir anlamda Vecihi Hürkuş'a minnet borcu ödenmiştir.
Özet (Çeviri)
People definitely dreamed of flying, from the beginning of mankind. The ones, who were eager and spent much effort, tried to fly or flied. Vecihi Hürkuş, who was an important figure in Turkish aviation history, dreamed to fly and realized his dream. Nevertheless his importance was understood lately, nowadays everybody has heard his name at least once. Vecihi Hürkuş's aviation career began at Airplane Machinist School, and he took part at World War I as a machinist, afterwards as a pilot.He had successful air operations and reconnaissancemissions when he joined the war as a civilian. He trained many pilot students after the Turkish Independence War. He went down in the Turkish aviation history as the man who built the first Turkish airplane by fulfilling his dream Vecihi- K VI. However, his success was punished instead of rewarding. After resigning, firstly he worked for Turkish Aeroplane Society, after, started to work as the chief pilot in TOMTAŞ. He established the first civil aviation school in Turkish aviation history by opening his own flight school. He built many airplanes and flied them in that period. Nuri Demirağ had an airplane built for himself to support this aviator. Vecihi Hürkuş, who made aviation as a purpose of his life, printed magazines, established aviation club, wrote his memories to make people like aviation. His value wasn't appreciated in his era and was forgotten until year 2006. He was honored by giving his name to a plane as part of New Generation Basic Training Airplane Development Programme in 2006.