The comparison of y and z generation's entrepreneurship tendencies in terms of entrepreneurs personality characteristics: An empirical study on university and high school students
Y ve Z Kuşaklarının Girişimcilik Eğilimlerinin Girişimci Kişilik Özellikleri Açısından Karşılaştırılması: Lise ve Üniversite Öğrencileri Üzerinde Ampirik Bir Çalışma
  1. Tez No: 481341
  2. Yazar: İBRAHİM YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ALUFTEKİN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ekonomik süreçlerin etkin ve verimli bir şekilde sürdürülebilirliği, bu süreci destekleyen dinamik bir etki yaratılması ve birçok sosyo-ekonomik ve ekonomik sorunun çözümü olan girişimcilik, kısa ve uzun vadede aktif bir enstrüman olarak rol oynamaktadır. Bu bağlamda, iş dünyasının dinamik parçası olan Y kuşağı ve sürdürülebilir çözümler, müreffeh bir gelecek ve nitelikli yönetim süreçleri için hayati önemi olan güçlü girişimci kimliği ve dinamizmi olan Z kuşağı bu çalışmada ele alınmıştır. Araştırmanın temel amacı, Y ve Z kuşaklarının girişimci kişilik özelliklerini (içsel kontrol odağı, başarı isteği, risk alma eğilimi, belirsizliğe karşı tolerans, kendine güven ve yenilikçilik) karşılaştırmaktır. Y ve Z kuşaklarını temsil eden 400 öğrenciye, veri toplamak ve girişimci kişilik özelliklerini karşılaştırmak için anket uygulanmıştır. Sonuçlar Y ve Z kuşaklarının girişimci kişilik özellikleri arasında istatistiksel olarak; ''başarı ihtiyacı, içsel kontrol ve belirsizliğe karşı tolerans'' özellikleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğunu göstermektedir. Bu çalışma son zamanlarda literatürde yeni yer almaya başlayan Z kuşaklarına yönelik bulguları içermesi yönünden de önemlidir. Ayrıca bu tez, iki kuşağın girişimci kişisel özellikleriyle ilgili daha ileri çalışmalar için de bazı faydalı öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of economic processes in an efficient and effective way, the creation of a dynamic effect supporting this process and the solution of many socio-economic and economic problems, entrepreneurship, as an instrument, play an active role both in short and long-term. In this context, the Y generations which is the dynamic part of the business world and especially the Z generations which have strong entrepreneurial identity and dynamism that has vital importance for sustainable solutions, a prosperous future, and qualified management processes, are considered in this study. The main purpose of the study is to compare the Y and Z generations' entrepreneurial personal traits ''internal locus of control, the need for achievement, risk taking propensity, tolerance for ambiguity, self-confidence and innovativeness'', A questionnaire is applied to 400 students which represent the Y and Z generations to collect data and compare the Y and Z generations' entrepreneurial personal traits. Results implied that there is a statistically significant difference between“Y”and“Z”generation's entrepreneurial personality traits in terms of "Having a high level of need for achievement, internal locus of control and the tolerance for ambiguity'' This study is also important to include findings related to the Z generations, which has recently started to take place in the literature. This thesis also provides some useful recommendations for further studies on the entrepreneurial personal traits of the two generations.