Mahkeme yönetim sistemini güçlendirme projesinin yargı faaliyetlerinin hızlandırılmasına etkisi: İstanbul adliyeleri uygulaması
The effect of strengthening the court management system on accelerating judgement activities and İstanbul court houses application
- Tez No: 481348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı Mahkeme Yönetim Sistemini Güçlendirme Projesinin İstanbul ilinde sistemin uygulandığı adliyelerde memnuniyet durumunu, uygulanmadığı adliyelerde ise sisteme duyulan ihtiyacı inceleyerek, sistemin Yargı Faaliyetlerinin Hızlandırılmasına etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mahkeme Yönetim Sistemiyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Mahkeme Yönetim Sistemi kapsamında İstanbul Adliyelerindeki genel duruma bakılarak sistemin bölümleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde Mahkeme Yönetim Sisteminin uygulanabilir olabilmesi için ihtiyaç duyulan mevzuat değişikliklerine bakılmıştır. Üçüncü bölümde Mahkeme Yönetim Sistemini Güçlendirme Projesiyle ilgili Mahkeme Yönetim Sisteminin uygulandığı İstanbul ve İstanbul Anadolu Adliyeleri ile Mahkeme Yönetim Sisteminin uygulanmadığı Bakırköy, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa Adliyelerindeki personel ve iş sahiplerine yönelik yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Araştırmanın bu bölümünde çalışmanın önemi, yöntemi, amacı, veri toplama tekniği, evreni, örneklemi, veri toplama süreci ve bulgular yer almaktadır. Son bölümde ise araştırmayla ilgili öneriler ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research whether the system is effective in accelerating the judical activities by examining the satisfaction with the system in the provinces where the system is implemented and the system's need in count houses. The study consists of five parts. In prologue, the general information about system of management are given . In the first part, the details of system have been examined by looking general conditions of court houses in Istanbul with context of count management system. In the second part, the needed changes of legislative have been examined for the court management system to make applicable. In the forth part, about project of strengthening the court management system, a field study has carried out for the personnel and enplayers in Istanbul and Istanbul Anatolian Court Houses where the court management system was applied and in Bakırköy, Büyükçekmece, Küçükçekmece and Gaziosmanpaşa court Houses where the court management system hasn't applied. In this part, the research's aim, importance, method, data collection technique, universe, sample, data collection, process limitations and findings have been explained. In the last part, suggestions and evolvations about research have been taken part.