Zihinsel engelli çocuğa sahip anne babalarda sosyal kaygı ve algılanan sosyal destek
Social anxiety and perceived social support for parents with mentally handicapped children
- Tez No: 481347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Engelli çocuk sahibi aileler çocuğun doğumuyla birlikte pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. İlk önce durumun ciddiyetiyle yaşadıkları psikolojik sorunlar ardından fizyolojik sorunlar aileleri önemli oranda yıpratmaktadır. Hem engelli bir çocuğa sahip olmak hem de bundan dolayı yaşanılan psikolojik problemler ailelerin yaşam umutlarını söndürmektedir. Yaşanılan psikolojik sorunların yanında toplum tarafından da dışlanmak aileler için içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bu çalışma, zihinsel engelli çocuk sahibi ebeveynlerin sosyal kaygı ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Veri toplamak amacıyla Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular konuyla ilgili geçmişte yapılan araştırma bulgularından yararlanılarak tartışılmıştır. Yapılan analizin sonuçları zihinsel engelli çocukların ana babalarında algılanan sosyal destek ile sosyal kaygının olumsuz ilişkisi olduğunu, algılanan sosyal desteğin sosyal kaygı ve kaçınma davranışını azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the birth of disabled childen of the family, they are confronted with many problems. After the first seriousness of the situation and psychological problems are wiping out the families. Having a child with a disability and psychological problems that are caused by this cause to extinguish the hopes of the life of the family İn addition to the psychological problems experienced, being exclusion from the society is becoming inconceivable for the families. The study was conducted in order to determine the relationship between social anxiety and perceived social support level of parents with mentally disabled children. The liebowitz social anxiety scale (LSSS) and thr multidimensional perceived social support scale were used to collect data. The results of the analysis showed that the perceived social support of the mentally retarded children was negatively related to the social support, and the perceived social support decreased the social anxiety and avoidance behavior.