İşletmelerin stratejik araç tercihleriyle benimsenen karar modellerinin ilişkisi: İstanbul otelcilik sektörü araştırması
Relations of decision models adopted by strategic tools preferences of businesses: İstanbul hospitality sector research
  1. Tez No: 481352
  2. Yazar: BİLGE GÖKTÜRK DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgütlerin strateji belirleme süreci kapsamında ayrıca karar verme süreçleri de işletme performansına etki eden bir faktördür. İşletme açısından her karar veriş aynı zamanda bir vazgeçiştir. Bu da işletmeler açısından amaçlarına giden yolda işletmeyi farklı senaryolarla karşılaştırmaktadır. Bu noktada işletmelerin strateji yapıcıları doğru amaca doğru stratejiyle ulaşılabileceğini unutmamalıdırlar. Dolayısıyla işletmelerin kullanacağı stratejik araçlar ve karar verme modelleri işletme amacına ulaşmak sürecinde çok önemli iki faktördür. Bu kapsamda işletmelerin stratejik araç tercihleriyle benimsenen karar modellerinin ilişkisini araştırmak araştırmanın temel amacıdır. Mülakat gerçekleştirilen otel işletmeleri İstanbul'un kültür turizmi ve iş seyahatleri ağırlıklı yapısı içerisinde konaklama, yiyecek içecek ve toplantı hizmetleri sunan hizmet işletmeleridir. Mülakatlar esnasında otel yöneticilerine işletmelerinin kullandığı bütün stratejik karar araçları sorulmuştur ve bu çerçevede veri toplanmıştır. Sonuç olarak elde edilen veriler bağlamında benimsenen karar modelleri ve stratejik araç kullanımındaki nicelik ve çeşitlilik arasında bir ilişkinin varlığından söz edilebilmektedir. Stratejik karar araçlarının kullanımındaki çeşitlilik ve nicelik açısından süreç ve politik karar modelleri ön plana çıkarken diğer modeller daha az çeşitlilik ve nicelik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational decision making processes influence the performance of the organization within the scope of strategy setting process. At the same time, every decision has been abandoned in terms of business. This compares the management to the different scenarios on the way to their goals. At this point, it is important to note that strategy makers can achieve the right strategy with the right strategy. Strategic tools and decision-making models that businesses will use are therefore two key factors in achieving business goals. In this context, the main purpose of the research is to investigate the relation of the decision models adopted with the strategic vehicle preferences of the enterprises. Interviewed hotel establishments are services businesses that provide accommodation, catering and meeting services within the culture tourism and business trips of Istanbul. During the interviews, all the strategic decision tools used by the businessmen were asked to the hotel managers and the data were gathered in this frame. The conclusion is that there is a relationship between the decision models adopted in the context of the data obtained and the quantity and diversity of the use of strategic tools. While process and policy decision models are at the forefront in terms of diversity and quantity in the use of strategic decision tools, other models have less diversity and quantity.