Kruvaziyer turizm firmalarının sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinin incelenmesi
An analysis of social media marketing practices of cruise tourism companies
  1. Tez No: 958679
  2. Yazar: İREM ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYDIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, kruvaziyer turizmi sektöründeki öncü firmaların sosyal medya platformlarını nasıl ve ne düzeyde kullandıklarını incelemeyi hedeflemektedir. Dijital iletişimin günümüz pazarlama stratejilerindeki önemi arttıkça, sosyal medya bu sektörde stratejik bir araç hâline gelmiştir. Araştırmaya, kruvaziyer pazarındaki yolcu taşıma hacmi, filo büyüklüğü ve pazar payı gibi ölçütler esas alınarak seçilen 49 global firma dâhil edilmiştir. Firmalara ait sosyal medya hesapları, yalnızca resmî web sitelerinde yer alan bağlantılar temel alınarak manuel biçimde toplanmış; böylece sahte, kişisel veya temsil gücü zayıf hesaplar kapsam dışı bırakılmıştır. Veriler, içerik analizi tekniği ile değerlendirilmiş; takipçi sayısı, paylaşım sıklığı, aktiflik düzeyi ve platform çeşitliliği gibi kriterler üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, dijital mecralarda süreklilik gösteren içerik üretimi ve çoklu platform varlığının marka görünürlüğünü artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, firmalar arasında sosyal medya kullanım düzeyleri ve platform tercihlerinde belirgin farklılıklar saptanmış, bu durumun stratejik iletişim planlaması açısından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda çalışma, kruvaziyer turizminde sosyal medya tabanlı pazarlama stratejilerinin sektörel etkilerini belirleyerek firmaların dijital görünürlüklerini artırmaya yönelik sistematik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine how and to what extent leading companies in the cruise tourism sector utilize social media platforms. As digital communication becomes increasingly crucial in contemporary marketing strategies, social media has emerged as a strategic tool within this sector. The research included 49 global cruise companies selected based on key industry metrics such as passenger capacity, fleet size, and market share. Official social media accounts were manually identified using only links provided on the companies' official websites, thereby excluding fake, personal, or unofficial accounts from the analysis. The study employed a quantitative research design, analyzing collected data through content analysis based on indicators such as follower count, posting frequency, activity level, and platform diversity. The results reveal that consistent content production and presence across multiple platforms significantly enhance consumer awareness and brand visibility. Additionally, notable differences were identified among companies regarding levels of social media usage and platform preferences, highlighting the importance of strategic communication planning. Consequently, this thesis underscores the impact of social media-based marketing strategies in cruise tourism and provides systematic recommendations for companies to enhance their digital visibility.