Kooperatif oyun teorisi ile dağ durumları üzerine bir uygulama
An application on mountain situations by using cooperative game theory
  1. Tez No: 972109
  2. Yazar: ABDULLAH YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Kooperatif oyun teorisi, ekonomik kazanç ve maliyetlerin bireyler arasında adaletli ve etkili biçimde nasıl dağıtılabileceğini araştıran bir kuramdır. Bu teori, özellikle yöneylem araştırması ve ekonomik modelleme gibi pek çok disiplinde uygulama alanı bulmuştur. Bir oyun; birden fazla oyuncunun, birbirine bağlı stratejik kararlar aldığı ve bu kararların karşılıklı olarak etkileşim içinde olduğu durumları ifade eder. Oyun teorisi, oyuncuların kararlarının birbirlerinin hamlelerinden etkilendiği yapılar üzerinde çalışarak, her oyuncunun koşullara göre nasıl en uygun stratejiyi belirleyebileceğini analiz eder. Bu bağlamda, bir oyuncunun elde edeceği sonuç diğer oyuncuların tercihlerine bağlıysa, en rasyonel hareket tarzı araştırılır.Tarih boyunca bireyler, kurumlar, işletmeler, uluslar ve liderler; çıkarlarını gözetmek ve konumlarını güçlendirmek amacıyla sürekli bir rekabet içinde bulunmuşlardır. Bu rekabet ortamında geliştirilen farklı stratejiler, yalnızca stratejiyi uygulayan aktörleri değil, aynı zamanda diğer tarafları ve sistemin genel işleyişini de etkilemiştir.Oyun teorisinin temel yaklaşımları, John von Neumann, Oskar Morgenstern ve John Nash'in öncülüğünde geliştirilmiş; özellikle 1980'li yıllardan itibaren ekonomi ve siyaset bilimi başta olmak üzere birçok farklı alanda güçlü bir analitik araç olarak benimsenmiştir. Bu çalışmada, oyun teorisi çerçevesinde modellenen ve minimum maliyetli ağaç yapılarıyla ilişkilendirilen dağ durumları incelenmiştir. İlk bölümde kooperatif oyun teorisinin temel kavramları ele alınmıştır. Ardından, dağ durumlarının oyun teorisiyle modellenmesi sonucu ortaya çıkan kooperatif oyunlar ve bu oyunlara yönelik çözüm yöntemleri detaylandırılmıştır. Son olarak, ülkemizde yaşanan bir sel felaketinin oyun teorisi perspektifiyle modellenmesine dair özgün bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cooperative game theory is a theoretical framework that explores how economic benefits and costs can be distributed fairly and efficiently among individuals. This theory holds a significant place in various fields, particularly in operations research and economic modeling. In general, a game refers to situations in which multiple players make strategic decisions in mutual interaction. Game theory focuses on analyzing structures where the strategic choices of players are directly influenced by the actions of others, examining how each player can determine the most rational strategy under specific conditions. In scenarios where a player's outcome depends on the decisions of others, identifying the optimal course of action becomes the central concern.Throughout history, individuals, institutions, businesses, states, and leaders have engaged in ongoing competition to protect and strengthen their interests. The strategies developed within this competitive environment have not only impacted the actors themselves but also influenced other stakeholders and the overall functioning of the system.The foundations of game theory were laid through the contributions of pioneering scholars such as John von Neumann, Oskar Morgenstern, and John Nash. Since the 1980s, it has been widely adopted as an effective analytical tool, particularly in fields like economics and political science, and has taken on an interdisciplinary character. This study examines mountain situations (tree structures) modeled within the framework of cooperative game theory and associated with minimum-cost tree formations. Initially, the fundamental concepts of cooperative game theory are introduced. Then, the cooperative games that emerge from modeling mountain situations through game theory and the corresponding solution approaches are analyzed in detail. Finally, the study presents an applied example based on a flood disaster that occurred in Türkiye, illustrating the practical implementation of the theoretical model.