İşletmelerin yeni medya krizlerinden kurtulma çabaları: örnek olay analizi
Enterprise release from new media crises: case study analysis
- Tez No: 481357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET CAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeni medyanın hayatımıza girmesi ile beraber, iletişim aracı olarak kullanılan geleneksel medya eski önemini kaybetmiştir. Yeni medya insanlara ulaşmada daha kolay ve daha fazla hıza sahip olunmasını sağlamıştır. Yeni medya insanların duygu, düşüncelerini ve bireyler arası iletişimi online ve çevrimiçi platformlara taşımıştır. Günlük hayattaki değişim ve gelişimleri insanlarla paylaşmaya imkan sağlayan yeni medya, ayrıca büyük kitlelere de ulaşmaya olanak sağlar. Yeni medya kullanıcıları her işletmenin veya bireysel iletilerin çoğundan etkilenir. Kriz , hızlı ve beklenmedik bir şekilde kurumları tehdit eden, sosyal, ekonomik, politik anlamda işletmeye ciddi zarar verebilecek stres durumudur. Kriz öngörülemediği için işletmenin bütün çalışma dinamiklerini, değer yargılarını devre dışı bırakabilir. Kriz yönetimi doğru planlanmamış ise, bu kurumu zor bir duruma sokup, dağılmasına, itibar kaybı yaşamasına hatta yok olmasına kadar götürebilir. İşletmeler, krize hazırlıklı yöneticiler ile çalışıp, kriz yönetim planları yaptıkları takdirde krizlerden fayda sağlayabilirler. Bu dönemler işletme için oldukça büyük bir tehlike arz eder. Kriz İşletmeler için bir sınav niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the introduction of new media into our lives, the traditional media used as a means of communication has lost its former significance. The new media has made it easier and faster to reach people. The new media bring people's emotions, thoughts and interpersonal communication to online and online platforms. It allows new media to share everyday changes and developments with people, as well as large masses. New media users are affected by a large number of individual operators or individual messages. The crisis is a stressful situation that threatens institutions quickly and unexpectedly, and can seriously damage the operation in social, economic and political sense. Because the crisis does not foresee, it can disrupt the entire work dynamics of the business, the value judgments. If crisis management is not planned properly, it can lead to a difficult situation, its disintegration, the loss of reputation, and even its disappearance. Businesses can benefit from crises if they work with crisis-ready managers and have made crisis management plans. These periods are very dangerous for the operation. It is a test for crisis enterprises.