Çalışanların demografik özellikleri açısından psikolojik taciz ve tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması: Bir kamu kurumu örneği
Psychological harassment (mobbing) in terms of employee demographic characteristics and comparison of burnout levels: A public institution case study
  1. Tez No: 481358
  2. Yazar: ÇİMEN İŞİTMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma kamu kurumunda çalışan bireylerin demografik özelliklerinin, psikolojik taciz ve tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada psikolojik taciz ve tükenmişlik alt boyutları ile birlikte incelenmiştir. Ayrıca daha önce yapılan araştırmalarda kullanılan ölçeklerden yararlanılarak bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırmacılar, psikolojik tacizi 5 boyutta, tükenmişliği ise 3 boyutta ele almıştır. Bu araştırmanın amacı kamu kurumu personellerinin psikolojik taciz ve tükenmişlik düzeylerini ölçmektir. Kamu kurumu personellerinin psikolojik taciz ve tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması SPSS 24 programı yardımıyla analiz edilerek belirlenmiştir. Anket çalışması 302 memur ve taşeron personelin katılımı ile gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler frekans, faktör, korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleki görev, çalışma yılı, çalışma şekli, kadro durumu ile hem psikolojik taciz hem de tükenmişlik alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare the demographic characteristics, psychological harassment and burnout levels of individuals working in public institutions. In this study, psychological abuse and burnout were examined together with sub-dimensions. In addition, a survey was conducted by using the scales used in previous researches. The researchers examined psychological harassment in 5 dimensions and burnout in 3 dimensions. The purpose of this study was to examine the psychological abuse and Burnout levels. Comparisons of levels of psychological abuse and burnout of public institution staff were analysed with the help of the SPSS 24 program. The survey was conducted with the participation of 302 civil servants and subcontractors. Frequency, factor, correlation analysis were applied on the data obtained. According to the results of analysis, significant relationships were found between gender, marital status, educational status, occupational duty, working year, working style, staff status and both psychological abuse and burnout subscales.