Türkiye'nin mülteci sorununa yaklaşımı ve dış politikaya etkileri
Turkey's approach to the refugee problem and its effects on foreign policy
- Tez No: 481361
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sığınmacı, uluslararası platformda koruma talep eden ancak durumları netleşmemiş ve diğer devletler tarafından resmi bir şekilde tanınmamış insanlara denmektedir. Bununla birlikte herhangi bir başvuru yapmamış ya da başvurusu reddedilmiş insanlar da sığınmacı şeklinde nitelendirilebilir. İltica şartları nedeniyle bir cevap bekleyen kişiler sığınmacı olarak adlandırıldığından, bu insanlar mülteci korumanın ana prensibi olan geri gönderilmeme prensibi ve insani davranış koşullarından da direkt olarak yararlanabilmelidirler. İlticacı terimi sıklıkla, mülteci durumu elde etme amacıyla gerçekleştirilen başvuruların devlet ya da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından belirli bir karar ile sonuçlandırılmasını bekleyen insanlar için kullanılmaktadır. Mültecilerin durumları, devletler tarafından resmi bir şekilde tanınmamış olsa bile, bu insanlar, ayrıldıkları ülkelerine cebren gönderilemezler ve hakları da koruma altında tutulmalıdır. Bu çalışmanın amacı da, uzun süredir gündemde olan mülteci sorununu Türkiye'nin yaklaşımı kapsamında ele almak ve mülteci sorununun Türk dış politikasına etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma dört bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde kavramsal açıdan mülteci sorunu ve mülteci hukukunun oluşumu ele alınmıştır. İkinci bölümde mülteci statüsünün belirlenmesi ve mülteci hakları açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, Arap Baharı öncesinde ve sonrasında Türkiye-Suriye ilişkilerinin ele alındığı bölümdür. Dördüncü bölümde ise mülteci sorunu kapsamında Türk dış politikası tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Refugees are people who demand protection on an international level, but whose situation is unclear and have not been officially recognized by other states. Anyone who has not filed an application or who has been denied an application can also be considered as a refugee. People who are waiting for an answer due to their asylum conditions should be able to benefit directly from the main principles of refugee protection which are principle of non-refoulment and humanitarian behavior. The term of asylum seekers is often used for people who are waiting for the application of the refugee status to be finalized by the state or the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) with a specific result. Even if the situation of refugees is not officially recognized by the states, they cannot be sent to their countries of origin and their rights should be protected. The aim of this study is to address the refugee problem in the long-term agenda within the scope of Turkey's approach and to show the effects of the refugee problem on Turkish foreign policy. In this context, the study was completed in four parts. In the first part, the concept of refugee problem and the formation of refugee law are discussed. In the second part, refugee status determination and refugee rights are explained. The third chapter is about the relations between Turkey and before and Syria after the Arab Spring. In the fourth chapter, Turkish foreign policy is discussed within the refugee issue.