Başkanlık sistemi ve yarı başkanlık sistemi analizi: ABD ve Fransa örneği
Presidency system and semi-president system analysis: Example of USA and France
- Tez No: 481360
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hükümet sistemleri kuvvetler birliği ve kuvvetler ayrılı ilkelerine göre değişiklik göstermektedir. Kuvvetler birliği ilkesine göre diktatörlük, monarşi ve meclis hükümeti sistemleri; kuvvetler ayrılığı ilkesine göre ise parlamenter, yarı başkanlık ve başkanlık sistemleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ve başkanlık sistemin karşılaştırılmasıdır. Analiz kısmında ise ABD ve Fransa örnekleri üzerinden başkanlık ve yarı başkanlık sistemi analiz edilmeye çalışılacaktır. Anahtar
Özet (Çeviri)
Governmental systems differs according to the principles of unity of powers and separation of powers. Dictatorship, monarchy, and assembly government systems are representatives of the unity of powers; on the other hand, parliamentary, presidential and semi-presidential systems are the representatives of separation of powers. The aim of this study is to compare and contrast the presidential and semi-presidential systems. While doing that, presidential system and semi-presidential system are to be analyzed with the case studies of USA and France.