Çocuk ve ergenlerde okula bağlanma ile akran inançları ve duygu zorbalığı arasındaki ilişki
The relationship between peer beliefs and emotional bullying
  1. Tez No: 481362
  2. Yazar: SEVİL GÜLCAN GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI BURÇAK TAŞÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı özel ortaokul öğrencilerinde okula bağlılıkları ile akran inançları ve duygu zorbalığı arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir. İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan özel ortaokullarda okuyan öğrenciler evreni oluşturmaktadır. Bu genel everen içinden uygun örneklem alma yoluyla belirlenen 4 özel ortaokulunda okuyan 294 öğrenci örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırma tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, bağlanma ölçeği, akran inançları ve duygu zorbalığı ölçeği kullanılmıştır. Veriler bilgisayarda“SPSS for Windows vers.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a relationship between school loyalty and peer beliefs and emotional distress in private secondary school students. The students who study at private middle schools located in the province of Fatih in Istanbul constitute the universe. A sample of 294 students from 4 general secondary schools identified through appropriate sampling from this overall EVEN was identified. The research was organized in accordance with the screening model. In order to collect data, personal information form, attachment scale, peer beliefs and feelings bullying scale were used. The data is stored on the computer as“SPSS for Windows vers.