Madde kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda internet bağımlılığı ve bağlanma
Internet addiction and attachment in male patients with substance use disorder
  1. Tez No: 481363
  2. Yazar: CANSU SEFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERA YİGİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile madde kullanım bozukluğu hastaları ile sağlıklı kontroller arasındaki internet bağımlılığı ve bağlanma stillerinin karşılaştırılması, erkek madde kullanım bozukluğu hastalarının internet kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi, bağlanma stillerinin saptanması, sosyodemografik veriler, bağlanma, internet bağımlılığı ile madde kullanım özellikleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde yatarak tedavi gören madde kullanım bozukluğu tanısı almış 50 erkek hasta alınmıştır. Kontrol grubu olarak alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan 50 erkek gönüllü alınmıştır. Hasta ve kontrol gruplarına sosyodemografik veri formu, Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K), BAPİ İnternet Formu (BAPİNT) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- II (YIYE- II) uygulanmıştır. Bağlanma stillerinden hem kaygılı hem de kaçınmacı bağlanmanın güvenli davranış eksikliği ile anlamlı ilişkili olduğunu, ayrıca kaygılı bağlanmanın madde kullanım özellikleri, depresyon, anksiyete, güvenli davranış eksikliği ve madde kullanımının yaşam üstüne etkileri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastalar ile sağlıklı kontroller arasında BAPİ-K alt boyutlarından; depresyon, anksiyete, öfke kontrol yetersizliği, heyecan arama davranışı, dürtüsellik ve BAPİNT alt boyutlarından tanı düzeyi bakımından anlamlı fark bulunmuştur. Hastalar depresyon, anksiyete, öfke kontrol yetersizliği, heyecan arama davranışı ve dürtüsellik boyutlarında kontrol grubundan daha yüksek ortalamaya sahipken, kontrol grubu tanı boyutunda anlamlı düzeyde daha yüksek puana sahiptir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare internet addiction and attachment style between substance use disorder patients and healty controls, also establish attidutes towards internet use attachment styles and reveal if there is a relationship with sociodemeografic data, attachment, internet addiction and substance use characteristics. We included 50 male substance use disorder patients who were hospitalized in Yedikule Surp Pırgiç Armanien Hospital to our study. 50 male volunteers who had no substance use disorder were included as a control group. Sociodemographic data form, Addiction Profile Index Clinical Form (BAPI-K), Addiction Profile Index Internet Addiction Form (BAPINT) and Expreriences in Close Relationships Revised were applied to the patients and the control group. Anxious and avoidant attachment were both significantly related to the lack of assertivity. Our research indicate that anxiety, substance abuse, depression, anxiety, lack of assertivity and substance use are related to life-style effects. Depression, anxiety, anger control failure, excitement seeking behavior, impulsivity subscales of BAPI- K and diagnosis subscale of BAPİNT significantly different between patients with substance use disorder and healthy controls. Patients had a higher average of depression, anxiety, anger control deficit, excitement seeking behavior, and impulsivity than the control group, the control group has a significantly higher score in the diagnostic dimension. The results have been discussed in the light of the relevant literatüre.