Âşık Ömer (17. yy) Divanı'nda askerlikle ilgili unsurlar
The elements related to military in Asik Omar's Divan
  1. Tez No: 481378
  2. Yazar: GÖKSEL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmada XVII. asır şairlerinden Âşık Ömer'in Divan'ı incelenmiştir. Çalışmaya kaynaklık eden eser, Prof. Dr. Yakup Karasoy ve Prof. Dr. Orhan Yavuz'un Âşık Ömer Divanı (2010) isimli eseridir. Tezde, adı geçen eserin tamamındaki 1455 adet şiir incelenmiş ve şiirlerdeki askerlikle ilgili unsurlar tespit edilmiştir. Âşık Ömer'in hayatı, yaşadığı asır olan XVII. asır, asker ve askerlik mefhumları, Osmanlı devlet ve ordu teşkilatı, düşmanlar, silahlar, kıyafetler, erzaklar, hayvanlar, savaşlar, şahsiyetler, sporlar, mekânlar, yapılar ve bütün bunlarla alakalı benzetmelerle mecazî unsurlar ele alınmıştır. Çalışma dkuz bölümden oluşmaktadır ve yukarıda adı geçen konular başlık olarak alınmıştır. Kaynakça'da, çalışmada faydalanılan kaynak eserler listelenmiştir, İndeks'te ise Karasoy ve Yavuz'un Âşık Ömer Divanı'nda yer alan askerlikle ilgili unsurların sayfa sayıları ile şiir ve nazım birimi numaraları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 17th century poet Asik Omar's Divan is examined. The work that source on the study is Asik Omar's Divan of Prof. Dr. Yakup Karasoy and Prof. Dr. Orhan Yavuz. In the thesis, 1455 poems of the mentioned work were examined and factors related to military service in the poems were identified. Life of Asik Omar, lived in the centuries 17th century, soldiers and military concept of the Ottoman Empire and military organization, enemiesweapons, clothes, food, animals, battles, personalities, sports, venues and all this with the relevant metaphorical parables factors are considered. The study consists of nine section and the above-mentioned issues are dealt with as the title. In the references, the resource woerks used in the work are listed, in the index the page numbers and poetry unit numbers of factors related to military service in Karasoy and Yavuz's Asik Omar's Divan is given.