Hepatit B virüs DNA'sının saptanmasında hibridizasyon ile polymerase chain reaction (PCR) uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of polymerase chain reaction (PCR) and hybridization assay in the detection of hepatitis B virus DNA
- Tez No: 48140
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hepatit B virusu serolojik göstergeleri saptanmış olan 374 serum örneğinde hibridizasyon ve PCR teknikleri kullanılarak HBV DNA'sı araş tırılmış ve her iki yöntemin uygunlukları tartışılmıştır. Bu amaçla, proteinaz-K / Fenol ekstraksiyonunu takiben gerçekleştirilen PCR uygulaması ile örneklerin 195'inde (% 55.8) HBV DNA varlığı saptanmış: kantitatif hibridizasyon tekniği ile ise 183 örnekte (% 52.4) pozitiflik belirlenmiştir. Örneklerden, HBeAg pozitif bulunan 108'inden 93'ünde (% 86.1) hibridizasyon tekniği; 97'sinde (% 89.8) ise PCR ile pozitif sonuç alınmıştır. Anti - HBe pozitifliği saptanan 241 örnekde ise belirtilen teknikler kullanılarak sırasıyla % 37.3 ve % 40.6 oranlarında HBV DNA pozitifliği belirlenmiştir. Kronik hepatit B olgularından özellikle Anti-HBe (+) olanlarda HBV DNA'nın saptanması ve aktif viral replikasyonun gösterilmesi: tanı konulması, sa ğaltımın başlanması ve takibi, prognozun belirlenmesi ve bulaşmanın önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu tip olguların serumlarında HBV DNA'sı araştırılmalı ve izlenecek yol saptanmalıdır. Serumda HBV DNA saptanmasında PCR en duyarlı yöntem olmasına karşın bu yöntemin uygulanım zorlukları ve henüz standardizasyonun sağlanma mış olması sorun yaratmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre; kronik hepatiti ilerde tanı ve sağaltımın değerlendirilmesinde kantitatif sonuç verebilen hibridizasyon yöntemlerinin de ba san ile kullanılabilir olduğu kanıtlanmış olup özel durumlar dışında PCR kullanı mı yerine tercih edilmesi önerilebilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; hybridization and PCR methods for the detection of HBV DNA were compared. For this purpose, HBV DNA has been investigated in 374 serum samples which were found to be positive for hepatitis B virus different se rological markers. PCR was carried out in 195 (55.8%) serum samples for the de tection of HBV DNA following the proteinaz K / Phenol extraction method. The reactivity was detected in 183 (52.4%) out of 374 serum samples by quantitative hybridization technique. HBV DNA was found in 93 (86.1%) out of 108 serum samples with HBeAg positive by hybridization; and in 97 (89.8%) sera by PCR. HBV DNA was detected in 37.3% of 241 serum samples which were positive for anti-HBe by hybrdidization. In contrast, it was 40.6% in the same samples by PCR. In the chronic hepatitis B cases, the detection of HBV DNA and demons tration of active viral DNA replication in anti-HBe positive samples are important indicators in the determination of diagnosis, treatment schedule, monitoring of the treatment, prognosis and elimination of the contamination HBV DNA should be studied in these cases. Although there are some problems in the application and standartization of the PCR technique for the detection of HBV DNA! However it still seems to be the most sensitive method. According to our test results; hybridization method which allows quanti tative result can be used succesfully for diagnosis and monitoring of treatment with chronic hepatitis cases when PCR application is not available in the labora tory. 52