Gottlob Frege ve ilk dönem Ludwig Wittgenstein'da anlam problemi
Problem of meaning in philosophy of Gottlob Frege and early Ludwig Wittgenstein
  1. Tez No: 481432
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN YILMAZ, PROF. DR. ERDAL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Analitik felsefe, felsefe problemlerinin dilin analizi yoluyla çözümlenebileceği düşüncesine dayanır. Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein dil felsefesine yaptıkları katkılarla analitik felsefeye yön veren filozoflardır. Bu iki filozofun mantık ve matematik üzerine düşünceleri dil felsefelerinin gelişimi üzerinde etkili olmuş ve dil felsefesinde ortaya çıkan problemleri mantık ve matematiğin etkisinde çözmeye çalışmışlardır. Anlam, Gottlob Frege ve ilk dönem Wittgenstein'ın geliştirdikleri dil felsefelerinin temel konularından birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Gottlob Frege ve ilk dönem Wittgenstein gündelik dilde ve felsefe alanında ortaya çıkan anlam problemlerini geliştirdikleri mantıksal dil ile çözmeye çalışmışlardır. Bu çalışma, Gottlob Frege ve birinci dönem Wittgenstein'ın anlam kuramlarını açıklama ve anlam problemlerine getirdikleri çözümleri gösterme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Analytic philosophy is based on the idea that philosophical problems can be solved through an analysis of language. Gottlob Frege and Ludwig Wittgenstein are philosophers who guide the analytic philosophy with the contributions they have made to the language philosophy. Logic and mathematics have impact on development of Gottlob Frege and Ludwig Wittgenstein's conception of language and they attempt to solve the problems of philosophy of language under the influence of logic and mathematics. Meaning is one of the fundamantal issue within Frege and Wittgenstein's philosophy of language. Gottlob Frege and the early Wittgenstein have attempt to solve the problem of that emerged in everyday language and philosophy with the logical language they developed. This study aims to explain Gottlob Frege and Wittgenstein's theories of meaning, and demonstrate the solutions they have brought to problems of meaning.