The problem of 'space' in Frege's antology atranscendentan inquiry
  1. Tez No: 37384
  2. Yazar: MEHMET TÜRKER ARMANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu tezde, Frege'nin 'sayı ontolojisi'ni Kant'ın transandantal felsefesi açısından eleştirel bir biçimde değerlendirmeyi deneyeceğiz. Kant ile Frege, aralarındaki önemli farklılıklara rağmen, bir süreklilik içinde ele alınacaktır. Tezde, Frege'nin Kant'a yönelttiği eleştirilerin, çoğunlukla, Kant'ın dizgesinin Frege tarafından yanlış bir biçimde değerlendirilmiş olmasından kaynaklandığı gösterilmeye çalışılacaktır. Kant ile Frege arasındaki en önemli kavramsal benzerlikler, nesne ile kavramı ve kavram ile yargı arasındaki ilişkilerdedir. Her iki filozof için, aritmetiksel nesneler empirik ya da duyulara ait değildir. Bu nesneler, kendi başlarına da varolamazlar. Aritmetiksel nesneler olarak sayılar, sayı kavramlarının altında bulunur. Nesneler ile kavramlar da, yargıların içinde bulunur. Frege'nin dizgesinde, Kant'ın dizgesindeki en önemli noktalardan olan nesnelerin oluşumundan ya da mekanından sözedilmez. Frege'nin dizgesinde 'nesnel düşünceler' için de bir mekan bulunmaz. Bu 'nesnel düşünceler'i birbirine bağlayacak 'ontolojik aracılar' da yoktur. Bu nedenlerle, Frege'nin dizgesi, ontolojik olarak eksiktir. /
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This thesis is an attempt to evaluate Frege's ontology of numbers in a critical way in view of Kant's transcendental philosophy. Despite the significant divergences between Kant and Frege, these two philosophers will be taken in continuity. It is shown that these divergences originate mostly from Frege's way of misevaluating Kant's system. The main problem of the thesis is the“space”of the objective thoughts in Frege's system. The most important conceptual similarities between Kant and Frege are the relations between object and concept, and concept and judgement. For both, arithmetical objects are neither empirical nor sensible and these objects do not exist by themselves. Numbers, as arithmetical objects, are found in Number concepts. Objects and concepts are found in judgements. Both Kant and Frege attempt to secure an objective status for natural numbers. In Frege's system, neither the formation nor the space of objects is mentioned. He does not consider 'synthesis' or 'unity' which are crucial for the formation of objects in Kant's system and to the objective thoughts, Frege does not assign a space. Frege's ontology does not provide a medium for connecting the objective thoughts either. Thus Frege's system is ontologically incomplete. T4Î. îfcEMlftOİİ KURULU EHHUHAJiTASYOK MEBKEZl