Çeşitli muayene maddelerinden izole edilen staphylococcus aureus suşlarında bakteriyofaj tip tayini
Bacteriophage typing of staphylococcus aureus strains that isolated from various clinical specimens
  1. Tez No: 48144
  2. Yazar: DİDEM TÖRÜMKÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dört merkezde (İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ankara Tıp Fakültesi, Central Public Health Laboratory, Laboratory of Hospital Infection Colindale-İngiltere) çeşitli muayene maddelerinden izole edilen toplam 134 adet Staphylococcus aureus susu bakteriyofajlarla tip tayini yöntemiyle gruplanduılmış ve bu suşlann antibiyotiklere duyarlık özellikleri incelenmiştir. İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda izole edilen 65 adet S. aureus susunun bakteriyofajlarla tip tayini sonucunda 26 tanesi (% 40) tiplendirilememiş, 22 tanesi (% 33,8) Grup III, 10 tanesi (% 15,4) karışık faj grubu, beş tanesi (% 7,7) Grup n, iki tanesi (% 3,1) değişken grup olarak belirlenmiştir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıktan Anabilim Dalı Mikrobiyoloji Laboratuvan'ndan izole edilen 13 S.aureus susundan beş tanesi (% 38,46) Grup IH, dört tanesi (% 30,77) tiplendirilememiş, üç tanesi (% 23,08) Grup II, bir tanesi de (% 7,69) karışık faj grubu olarak belirlenmiştir. Antibiyotiklere duyarlık testi sonucunda İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden izole edilen suşlardan ortak direnç paterni gösterenler arasında altı farklı patern belirlenmiştir. Ankara Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan gönderilen 39 adet S.aureus susundan 23 tanesi (% 59) karışık faj grubu, 14 tanesi (% 36) Grup III, bir tanesi (% 2,5) Grup I ve bir tanesi de (% 2,5) Grup II olarak belirlenmiştir. Antibiyotiklere duyarlık testi sonucunda ortak direnç paterni gösteren suşlar arasında beş farklı patern belirlenmiştir. İngiltere'den gönderilen 17 adet S.aureus susundan beş tanesi (% 38,46) Grup III, dört tanesi (% 30,77) tiplendirilememiş, üç tanesi (% 23,08) Grup II ve51 bir tanesi de (% 7,69) karışık faj grubu olarak belirlenmiştir. Antibiyotiklere duyarlık testi sonucunda ortak direnç paterni gösteren suşlar arasında üç farklı patern belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 134 Staphylococcus aureus strains isolated from various specimens in four centers (Istanbul Medical Faculty, Cerrahpaşa Medical Faculty, Ankara Medical Faculty, Central Public Health Laboratory, Laboratory of Hospital Infection Colindale England) were grouped according to their phage types and their susceptibilities were examined. As a result of the study with 65 S.aureus strains isolated in Istanbul Medical Faculty, Department of Microbiology, 26 (40 %) were found non- typable, 22 (38 %) were determined as Group HI, 10 (15,4 %) as mixt phage group, five (7,7 %) as Group II, and two (3, 1 %) as the variable group. From the 13 S.aureus strains isolated in Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Pediatrics, Microbiology Laboratory, five (38,46 %) were found to belong to Group IE, four (30,77 %) were non-typable, three (23,08 %) were from Group II and one (7,69 %) from the mixt phage group. Six different susceptibility patterns were determined from the Istanbul Medical Faculty and Cerrahpaşa Medical Faculty strains according to the results of the susceptibility tests, and the strains were grouped with respect to these patterns. 23 (59 %) of the 39 S.aureus strains sent from Ankara Medical Faculty were determined as the mixt phage group, 14 (36 %) were as Group III, one (2,5 %) as Group I and one (2,5 %) as Group II. Five different susceptibility patterns that were commonto all strains were determined. From the 17 strains sent from Central Public Health Laboratory, Laboratory of Hospital Infection Colindale England, five (3,46 %) were detected as belonging to Group III, four (30,72 %) as non-typable, three (23,08 %) as belonging to Group II and one (7,69 %) to themixt phage group. According to the susceptibility test results, three different susceptibility patterns were determined.