Serada yetiştirilen domateslerde insektisit kalıntılarını azaltma yöntemlerinin araştırılması
Investigation of methods to reduce the insecticide residues on tomatoes grown in greenhouse
- Tez No: 481473
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hastalık, zararlı ve yabancı otlar tarımsal üretimde önemli oranda verim kaybına sebep olmaktadır. Birden fazla mücadele yöntemi olmasına rağmen kimyasal mücadele uygulaması kolay ve kısa sürede etki gösterdiğinden üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Kimyasal mücadelenin en önemli sıkıntısı pestisitlerin oluşturduğu kalıntı problemi yani uygulanan pestisitin hasat edilen üründe de kalmasıdır. Bu çalışmanın amacı sera koşullarında farklı örnekleme zamanlarındaki kalıntı miktarına göre metodun etkinliğinin belirlenmesi ve pestisit azaltma yöntemlerinden en etkili olan yöntemin tayin edilmesidir. Bu çalışmada domates bitkisi seçilmiş ve bu bitkide en fazla kullanılan Lambda cyhalothrin ve Indoxacarb etkili maddeli pestisitler tercih edilmiştir. Serada yetiştirilen domateslere ilaç uygulaması yapıldıktan sonra 0. gün, 1. gün, 3. gün, 7. gün, 14. gün, 21. gün, 28. gün ve 35. günlerde alınan örneklerde kalıntı miktarındaki azalma oranı dinamik bitki alım modeli yardımıyla modellenmiştir. Ayrıca kalıntı giderim çalışmaları için 1. gün domates örnekleri kullanılmış ve kalıntı miktarını azaltmak için yıkama, soyma, ozonlu su ile 1dk, 5 dk, 10 dk muamele işlemleri yapılmış ve borik asit, boraks dekahidrat, kolemanit, etidot, BYA 12 ve BYA 8 ile domates örnekleri yıkanmıştır. Kalıntı giderim çalışmalarında en etkili yöntemin soyma olduğu bunu sırasıyla yıkama, ozon (5 dk), ozon (1 dk), BYA 12, etidot, ozon (10 dk), BYA8, borik asit, kolemanit ve boraks dekahidrat takip etmiştir. Sonuç olarak etkili maddelerin her madde ile farklı davranış gösterdiği ve bu etkili maddelerle daha fazla çalışma yapılması gerektiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant diseases, pests and weeds cause significant yield losses in agricultural production. Although there are several management strategies, farmers prefer pesticides because of their ease of use and their short-term effect. The most important problem of the pesticide application is the residue problem which remains in the harvested product. The aim of this study is to determine the effectiveness of method according to the amount of residue in greenhouse conditions with different sampling intervals and to detect the most effective method for pesticide removal. In this study tomato was selected as a plant and the most commonly used pesticides Lambda cyhalothrin and Indoxacarbas active ingredients were selected. After the application of these pesticides on tomatoes grown in greenhouse, the degradation rate of pesticides were calculated with different samples takenat thebeginning, 1st day, 3th day, 7th day, 14th day, 21st day, 28th day and 35th day by dynamic plant uptake model. Furthermore,for the residue removal studies, 1st day tomato samples were used to reduce the residue amount they were washed with tap water, peeled, washed with ozonated water for 1 min, 5 min, and washed with boric acid, borax decahydrate, colemanite, etidot, BYA 12 and BYA 18. The most effective method of residue removal was found peeling followed by washing with water, ozonated water for 1 min, BYA 12, etidot, ozonated water for 10 min, BYA 8, boric acid, colemanite and borax decahydrate respectively. As aresult, it has been observed that active ingredients behave distinctive with different substances and further studies should be done with these active ingredients.