Isıtılmayan cam sereda alçak tünel, malç, budama uygulamalarının domateste veim ve erkencilik üzerine etkisi
The Effect of lovv tunne, munheling and pruning applications on tomato yield and earlyness in non heated glasshouse
- Tez No: 57286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Isıtılmayan cam serada alçak tünel, malç ve budama uygulamalarının domateste verim ve erkencilik üzerine etkisini Tekirdağ yöresinde belirlemek amacıyla bu çalışma 1995 yılı ilkbahar yetiştirme periyodunda Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtılmayan cam serada yürütülmüştür. Denemede Fuji Fi domates çeşidi kullanılmıştır. Alçak tünelli ve tünelsiz sistem ana parsel, malçlar Siyah polietilen ( P.E. ), şeffaf polietilen ( P.E ), Buğday Samanı, Kontrol alt parsel, budama ( 4.salkım, 8.salkım ) alt alt parsel olmak üzere bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Yetiştirme periyodu ve hasattan sonra, bitki boyu, bitki gövde çapı, ilk hasada gün sayısı, erkenci meyve verimi.erkenci meyve sayısı, toplam meyve verimi, toplam meyve sayısı, tek meyve ağırlığı, meyve çapı, toplam asitlik ve suda çözünen kuru madde miktarı saptanmıştır. Yapılan araştırmada bulguların değerlendirilmesi sonucunda alçak tünel altında şeffaf polietilen ve siyah polietilenle malçlanan domateslerin tünelsiz sistem, buğday samanı ve kontrole göre erkenci olduğu ayrıca 4. salkımda budanan domateslerin 8. salkımdan budananlara göre erken hasada geldiği bulunmuştur. Toplam meyve verimi bakımından malç, budama ve tünel x budama interaksiyonunun etkili olduğu görülmüştür. Malçlar arasında, buğdaysamanında yetiştirilen domateslerin yüksek verimli olduğu, bunu şeffaf polietilen ve siyah polietilenin izlediği, en düşük verimin ise kontrolden alındığı saptanmıştır. 8. salkımdan budanan domateslerde verimin yüksek olduğu fakat 4. salkımdan budanan domatesler kadar kalitesinin yüksek olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca alçak tünel altında 8. salkımdan budanan domateslerinde verimi yüksek olmuştur. Anahtar Kelimeler : Domates, ısıtılmayan cam sera, alçak tünel, malç, budama, bitki boyu, bitki gövde çapı, ilk hasada gün sayısı, erkenci meyve verimi, erkenci meyve sayısı, toplam meyve verimi, toplam meyve sayısı, tek meyve ağırlığı, meyve çapı, toplam asitlik, suda çözünen kuru madde miktarı ve korelasyon.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In 1995, at spring growing period, around Tekirdağ region, this study is carried out to determine the effect of low tunnel, mulch and pruning applications on tomato yield and early rising in non-heated glasshouse which belongs to the Department of Horticulture of Tekirdağ Agriculture Faculty, Trakya University. In this experiment, Fuji Ft tomato was used and was designed in split - split plot design with three replications The system was arranged to have the application of low tunnel and without tunnel as the main, mulches as the sub and the prunning as the sub-sub plots. Plant height, plant stem diameter, number of days to first harvest, early fruit yield of the plant, number of fruit per plant, the weight of one fruit per plant, fruit diameter, total acidity and dry matter quantity were determined after harvest and during the growing period. It was concluded that, the tomato mulched with transparent P.E.and black P. E, under low tunnel were earlier than wheat straw and control in growing and tomatoes pruned from the fourth bunch were earlier than the ones pruned from the eighth bunch in harvest. Mulch, pruning and tunnel x pruning interactions were significant, especially on total fruit yield, in comparison between mulches, it was conduded that the tomatoes, raised from wheat straw high yield, followed by transparent P. E and black P.E and the least yield was obtained from the control. It wasIV observed that although the tomatoes pruned from the eight bunch have a high yield, they the fourth Infloresence. In addition tomatoes pruned from the eight infloresence under low tunnel had a high yield. Key Words : Tomato, non heated glasshouse, low tunnel, mulch, pruning, plant height, plant stem diameter, the number of days to first harvest, early yield, fruit yield of the plant, number of fruit per plant, the weight of fruit, fruit diameter, total acidity, dry matter quantity after the corelation, soluble solid diameter content.