Dış politika - mezhep ilişkisi: Bahreyn örneği
Foreign policy - sect relations: case of Bahrain
  1. Tez No: 481475
  2. Yazar: YUSUF BAHADIR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in (S.A.V.) 632'de Medine'de vefat etmesinin ardından tarih sahnesinde yerini alan ve insanların yaşamının tüm alanlarına etki eden dinin yaşanmasında önemli rol oynayan mezhep faktörü, İran İslam Devrimi ile siyasi manada çok fazla ön plana çıkabilmiş bir kavramdır. İsrail haricinde neredeyse tamamı Müslüman nüfusa sahip diyebileceğimiz Ortadoğu bölgesinde, bu inanç üzerinden toplumların birleşmesini değil; dinin beşeri yorumlamaları olan mezhep kavramı üzerinden ayrışmasını izlemekteyiz. Bu ayrışma iktidarlar tarafından da siyasi malzeme olarak kitleleri sürüklemek amacıyla kullanılmakta ve hatta bazıları tarafından dış politika yapım sürecinde başat unsur olarak değerlendirilmektedir. Demografik yapısı ve siyasi durumu itibariyle karar alma sürecinde İslam dini mezheplerinin etkisinin net olarak gözlemlenebileceği Ortadoğu devletlerinden birisi de Şii yoğun nüfusuna rağmen, siyasi, ekonomik ve sosyal olarak iktidarın Sünnilerin kontrolünde bulunması durumuyla Bahreyn'dir. Suudi Arabistan ve İran arasındaki güç savaşına sahne olan Bahreyn sosyal, dini, iktisadi ve siyasi yapıları açısından detaylı şekilde incelenmiş, ve mezhep faktörünün dış politikaya yansıması üzerinde durulmuştur. Yakın tarihimizde yaşanmış gelişmelerin akademik eserler ve siyasi gelişmelerin incelenerek değerlendirildiği bu çalışmada, mezhep faktörünün öne çıktığı ve karar sürecini etkilediği durumlar örneklendirilerek teorik bir çerçeve oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sect factor, which, aftermath the death of the Prophet, has played a considerable role in causing the religion factor to have its place in history and effect every aspect of people's life, is a notion that had the opportunity to stand out with the Islamic Revolution. We experience not the uniting of the societies with this religion, but the dissociating of them by the sect factor, which is the humane approach to the religion in the Middle East, a region that has a population of almost all of whom are Muslims except Israel. Such dissociation is also being used by the governments as a political instrument in leading to the masses, and even seen by some as principal factor in the process of creating foreign policies. Even though having a Shiah-intensive population, as the Sunnis have the control over the government in terms of political, economical and social issues, Bahrain is the country on which the effects of Islamic sects can be observed in decision making processes becouse of it's demographic structure and political stance. Witnessing the power struggle between the Saudi Arabia and Iran. Bahrain was investigated in detail regarding it's social, religious, financial and political structures, and the reflection of the sect factor to the foreign policy was accentuated. In this study, in which the happenings of our recent history were evaluated by investigating academic works and political developments, to create a theoretical framework by sampling the cases in which the sect factor comes to the forefront, and effects the decision making process is aimed.