Kinolon grubu antibiyotiklerin çeşitli muayene maddelerinden izole edilen bakterilere etkisi
The Effect of the quinolone antibiotics on bacteria isolated from various specimens
  1. Tez No: 48148
  2. Yazar: BELGİN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
68 ÖZET Çeşitli muayene maddelerinden izole edilen çoğul dirençli 303 susun 188'inin Gram negatif çomak, 115'inin ise Gram pozitif kok olduğu- saptanmıştır. Gram negatif çomakların 55'inin P. aeruginosa, 39'unun p. aeruginosa dışı nonfermentatif Gram negatif çomak, 94'ünün Enterobacteriaceae ailesi üyesi; Gram pozitif kokların 67'sinin.Stafilokok, 48'inin ise Enterokok cinsinden olduğu belirlenmiştir. 55 P. aeruginosa susunun % 30.91'inin norfloksasine, %25.45'inin siprofloksasine, % 21.82'sinin ofloksasin ve danofloksasine, % 18.18'inin pefloksasin ve lomefloksasine, % 29.09'unun enoksasine duyarlı olduğu görülmüştür. 39 adet nonfermentatif Gram negatif çomağın % 30.77'si norfloksasin, % 35.90'ı siprofloksasin ve lomefloksasine, %58.97'si ofloksasin ve enoksasine, % 25.64'ü pefloksasine, % 51.28'i danofloksasine duyarlı bulunmuştur. 43 adet Klebsiella cinsi bakterinin % 41.86'sı norfloksasin ve enoksasine, % 39.53'ü siprofloksasin, ofloksasin, lomefloksasin ve danofloksasine, % 32.55'i pefloksasine duyarlı bulunmuştur. 18 E. coli susunun % 27.77'sinin ofloksasin, enoksasin, lomefloksasin ve danofloksasine, % 22.22'sinin norfloksasin, siprofloksasin ve pefloksasine duyarlı olduğu saptanmıştır. 21 adet Enterobacter cinsi bakterinin % 76.19'u norfloksasin ve ofloksasin, % 66.66'sı siprofloksasine, % 61.90'ı enoksasin ve danofloksasine, % 57.10'u lomefloksasine, % 42.85'i pefloksasine duyarlı bulunmuştur. 12 C. freundii susunun % 7.69'unun kullandığımız tüm kinolon grubu antibiyotiklere duyarlı olduğu saptanmıştır. Toplam 67 stafilokok susunun % 16.42'si norfloksasine, %20.90'ı siprofloksasin ve enoksasine, % 23.88'i ofloksasin ve danofloksasine, %17.91'i pefloksasin ve lomefloksasine duyarlı bulunmuştur.69 48 enterokok susunun % 29.17'si norfloksasine, % 25'i siprofloksasin ve danofloksasine, % 31.25'i ofloksasine, % 6.25'i pefloksasine, %22.92'si enoksasine, % 4.17'si lomefloksasine duyarlı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY Of the 303 multiple resistant strains isolated from various specimens, 188 were determined as Gram negative rods and 115 as Gram positive cocci. 55 P. aeruginosa, 39 nonfermentative Gram negative rods other than P. aeruginosa, 94 Enterobacterioaceae members were identified among the Gram negative rods; 67 strains were identified as Staphylococcus species and 48 as Enterococcus species among the Gram positive cocci. 30,91 % of the 55 P. aeruginosa strains were found susceptible to norfloxacin, 25,45 % to ciprofloxacin, 21.82 % to ofloxacin and danofloxacin, 18,18 % to pefloxacin and lomefloxacin, 29,09 % to enoxacin. 30,77 % of the 39 nonfermentative Gram negative rods other than P. aeruginosa were determined as susceptible to norfloxacin, 35,90 % to ciprofloxacin and lomefloxacin, 58,97 % to ofloxacin and enoxacin, 25,64 % to pefloxacin, 51,28 % to danofloxacin. 41.86% of 43 Klebsiella strains were found as susceptible to norfloxacin and enoxacin, 39.53% to ciprofloxacin, ofloxacin, lomefloxacin and danofloxacin, 32.55 % to pefloxacin. 27.77 % of the 18 E. coli strains were determined as susceptible to ofloxacin, enoxacin, lomefloxacin and danofloxacin, 22.22 % to norfloxacin, ciprofloxacin and pefloxacin. 76.19 % of the 21 Enterobacter spp. were found as susceptible to norfloxacin and ofloxacin, 66.66 % to ciprofloxacin, 61.90 % to enoxacin and danofloxacine, 57.10 % to lomefloxacin, 42.85 % to pefloxacine. 7.69 % of the 12 C. freundii strains were determined as susceptible to all quinolones we have used. 16,42 % of the 67 staphylococcus strains were found susceptible to norfloxacin, 20,90 % to ciprofloxacin and enoxacin, 23,88 % to ofloxacin and danofloxacin, 17,91 % to pefloxacin and lomefloxacin.71 29,17 % of the 48 enterococcous isolates have showed susceptibility to norfloxacin, 25 % to ciprofloxacin and danofloxacin, 31,25 % to ofloxacin, 6,25 % to pefloxacin, 22,92 % to enoxacin, 4,17 % to lomefloxacin.