Investigating perceived competences of English language teachers in Turkey with regard to educational background and experience
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin eğitim geçmişleri ve deneyimlerine göre yeterlik algıları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 481493
  2. Yazar: GÜLDEN TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik algılarına ilişkin bir anketin sonuçlarını ve bu sonuçlara dayanılarak önerilen, uluslararası standartlar ve yerel yeterlik tanımlarıyla uyumlu, yeni bir İngilizce öğretmeni yeterlikleri çerçevesini sunar. Bu amaçlar doğrultusunda, European Profiling Grid (EPG) dokümanı komite yaklaşımı ile Türkçe'ye çevrilmiş ve öğretmen mülakatları ile Türkiye bağlamına uyarlanmıştır. Bu versiyonu, Türkiye'nin her yerinden 4172 İngilizce öğretmeninin cevapladığı Öğretmen Yeterlikleri Anketi'nin altölçeği olarak kullanılmıştır. Analizlere göre, alternatif yollardan mesleğe başlayan İngilizce bölüm mezunu öğretmenlerin, kendi İngilizce seviyelerini diğer gruplardan anlamlı şekilde yüksek değerlendirdikleri; onları geleneksel eğitim alan öğretmenlerin (İngilizce öğretmenliği mezunları) izlediği; en düşük ortalamaların İngilizce olmayan bölümlerden mezun alternatif öğretmen grubunda rapor edildiği görülmüştür. Metodolojik bilgi açısından İngilizce öğretmenliği mezunları en yüksek yeterlik algılarına sahiptir; ancak diğer yeterlik alanlarında İngilizce öğretmenliği ile İngilizce bölüm mezunları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmemiştir. Farklı bölüm mezunları 13 yeterlik alanının tümünde en düşük yeterlik algısına sahiptir. Deneyim açısından, mesleğin ilk dört yılındaki öğretmenler en düşük yeterlik algısına sahiptir. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar, yerelleştirilen yeterlik çerçevesinin geliştirilmesi için kullanılmış, daha sonra bu çerçeve yerel yeterlik çerçeveleri ile uyumlu hale getirilmiştir. Böylece, çalışmanın çıktısı olarak yeni bir İngilizce öğretmeni yeterlik çerçevesi ve öğretmenin kişisel özellikleri kılavuzu önerilmiştir. Çalışma, öğretmen eğitimi araştırmaları, uygulamaları ve politikaları için öneriler sunar. Çalışmanın sonuçları, hizmetiçi eğitimler için bir ihtiyaç analizi işlevi görebilir. Ayrıca, tez çalışmasının en önemli çıktısı olan yeterlik çerçevesi, Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan 2017 Öğretmen Strateji Belgesi'nde belirlenen yeni uygulamalar kapsamında öğretmenlerin işe alımı ve değerlendirilmesinde bir rehber olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This survey study reports on the perceived competence levels of teachers of English working at state schools in Turkey with respect to their background, and proposes a new competence framework that meets international standards and matches local definitions. For this, European Profiling Grid (EPG) was translated into Turkish through a team-translation project, and adapted to Turkish context through teacher interviews. This adapted framework was used as part of the Language Teacher Competences Survey, which was completed by 4172 teachers across Turkey. The analyses showed that alternatively certified teachers with BA in English (English Studies) report significantly higher levels of perceived English proficiency, followed by traditionally certified teachers (ELT graduates) and alternatively certified teachers with non-English degrees. In terms of methodology, ELT graduates have significantly higher perceived competences. However, differences between ELT and English-Studies graduates were not significant in other competence areas; while non-English group had the lowest perceived competences in all 13. Teachers in their first four years reported lowest levels of competence in all areas. Open-ended survey responses were used to revise the competence descriptors on the adapted framework. After alignment to local frameworks, a new competence framework and a guide to personal characteristics were developed. The study has implications for teacher education research, practice and policy. A new pre-service teacher education model is discussed. The results can serve as a needs analysis for in-service trainings. The framework can be used for teacher recruitment, evaluation and reflection which are regulated in the 2017 Teacher Strategy Document by the Ministry.