Understanding state-civil society relations in education provision for non-camp Syrian children in Turkey
Türkiye'de kamp dışı Suriyeli çocuklar için eğitim sağlanmasında devlet-sivil toplum ilişkisini anlamak
- Tez No: 481507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Milyonlarca insanın yerlerinden edilmesine neden olan Suriye'deki çatışmaların gölgesinde, Suriyeli çocukların eğitim ihtiyacının giderilmesi, en fazla mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye için zorlu bir mücadeledir. Milli dili konuşamayan çok sayıda mülteci çocuk devlet kurumlarının sınırlı kapasitelerine yük getirirken, kamp dışı Suriyeli çocukların eğitim boşluğunu sivil toplum kuruluşları gidermeye çalışmaktadırlar. Türkiye'nin siyasi çıkarları ve değişen göç yönetimi çerçevesinde bu tez, Suriyeli mülteci çocukların eğitimdeki sorumluluğun ademi merkezileşmesini incelemekte ve mülteci krizi sürecince milli eğitimdeki mevcut durumu etkileyen sosyal ve siyasi dinamikleri doküman analizi ile sivil toplum ve devlet kuruluşlarıyla yapılan mülakatlarla anlamaya çalışmaktadır. Kentsel bölgelerdeki Suriyeli mülteciler için yapılan düzenlemelere değinilirken, mülteci krizine eğitim sektöründe müdahale için yönetişim stratejileri, eğitimde devlet-sivil toplum ilişkileri üzerince durularak ortaya çıkarılmaktadır. Mülteci krizinin milli eğitim üzerindeki çelişkili sonuçlarının altını çizerken, bu çalışma Suriyeli çocuklar için eğitim politikalarını ve bu politikaların Türk devleti için yansımalarını eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Böylece mülteci krizinin eğitim boyutu devlet ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimdeki kapasiteleri, amaçları ve yaklaşımları üzerinde durularak ortaya koyulmaktadır. Mülteciler için eğitim sağlanması hususundaki yöntemler ve zorluklar milli eğitim öncelikleri ile birlikte kurumsalcı bir bakış acısıyla sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the shadow of the Syrian conflict generating millions of displaced people, education provision for Syrian children has become a challenge for Turkey as the leading refugee hosting country. While great number of children who do not speak the national language is putting a strain on the limited capacity of state institutions, civil society organizations are trying to bridge the education gap for non-camp Syrian children. Given Turkey's political interests and the evolving migration management context, this dissertation puts the decentralization of responsibilities for non-camp Syrian children under scrutiny and tries to fathom the social and political dynamics at play affecting the status quo in national education during the refugee crisis through a document analysis and interviews conducted with state and civil society representatives. While the regulations related to the education of non-camp Syrian children are addressed, governance strategies regarding response to the crisis in education sector is revealed with a special focus on state-civil society relations in education. Highlighting the paradoxical consequences of the refugee crisis on the national education system in Turkey, this dissertation critically evaluates education policies for Syrian children and the sociopolitical implications of these policies on the Turkish state. Accordingly, education dimension of the refugee crisis in Turkey is unpacked with a focus on capacities, motivations and approaches of state and civil society organisations in education. The strategies for and challenges in education provision for refugees is displayed in conjunction with national education priorities with an institutionalist point of view.