Early childhood pre-service teachers' development of teaching dispositions and practices
Okul öncesi öğretmen adaylarının mesleki yatkınlık gelişimleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 481508
  2. Yazar: METEHAN BULDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Öğretmen adaylarının etkili birer öğretmen olarak yetiştirilebilmeleri için öğretmen yeriştirme programlarına dahil olan kişi ve kurumların öğretmen adaylarının tüm süreçlerini dikkate almaları gerektiği ve en önemlisi öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerinde mesleki yatkınlıklarının ele alınması dikkate öemli bir husustur(Almerico, Johnston, Henriott & Shapiro, 2011). Bu çalışmanın amacı, eğitimine okul öncesi öğretmenliği bölümünde devam eden öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulama deneyimlerinde kazanmış oldukları tecrübeler sonucunda mesleki yatkınlıklarındaki değişimi incelemektir. Bu amaca yönelik veriler toplanırken öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarında kazandıkları tecrübelerin onların mesleki yatkınlıklarına olan etkisini detaylı olarak anlayabilmek için yakınsayan parallel karma yöntem kullanılmıştır. Bunun için 86 Okul öncesi öğretmen adayından nicel ve nitel veriler toplanmıştır, öğretmen adaylarından toplanan nicel verileri doğrulayabilmek adına 86 mentor öğretmen ve 14 üniversite danışmanından da öğretmen adaylarının değerlendirilmesi istenmiştir. Veri analiz sonuçlarına göre, öğretmenlik uygulamaları sonrasında okul öncesi öğretmen adaylarının mesleki yatkınlıklarının arttığı görülmüştür, mentor öğretmenlerden ve üniversite danışmanlarından toplanan verilerin analiz sonuçları da bu artışı doğrulamıştır. Bu çalışma sonucunda, öğretmen adaylarının etkili birer öğretmen olarak yetiştirilebilmeleri için öğretmen yeriştirme programlarının temel amacının öğretmen adaylarını bilgi ve becerilerle donatarak nasıl öğretim yapmalarını öğretmek olmasının yanı sıra, öğretmen adaylarının mesleki yatkınlıklarını arttırmayı da temel amaç olarak ele almaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge and skills are necessary to teach a specific subject for a teacher but they do not assure effective implementation without possession and teacher education stakeholders must take into account all components of the teaching process, including pre-service teachers' professional teaching disposition. (Almerico, Johnston, Henriott & Shapiro, 2011). The current study aimed to explore the changes in the development of perceived dispositions of pre-service Early Childhood Education influenced by student teaching experience. A framework of convergent mixed methods research design was used as a guide to collect the data of study. The participants were 86 pre-service teachers from the Department of Early Childhood Education at a public university in Ankara, 14 university supervisors responsible for the student teaching experience, and 86 cooperating teachers from public and private schools who were assigned to pre-service teachers during their student teaching experience. The results of the study showed that pre-service Early Childhood Education (ECE) teachers' perceived dispositions increased after their student teaching experience. To validate the outcome of the student teacher results, Teacher Disposition Index, which was applied to the pre-service teachers, was conducted with both the cooperating teachers of the pre-service ECE teachers and their university supervisors; and both cooperating teachers' and university supervisors' evaluations showed that pre-service ECE teachers' teaching dispositions increased after the student teaching experience. The findings of the study have implications for pre-service teachers and teacher education program stakeholders in recognizing the importance of disposition development through student teaching experience.