Construction of central knowledge of family: family structure analysis in Turkey through state surveys 1968, 1988, 2006, 2011
Aileye dair merkezi bilginin kuruluşu: Türkiye'de devlet destekli aile yapısı araştırmaların analizi 1968, 1988, 2006, 2011
  1. Tez No: 481516
  2. Yazar: MUSTAFA TURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezde, devletin toplumsal bir topoloji üstünde aileyi zaman ve mekan içerisinde istatistik teknolojilerini, yapısal işlevselci teoriyi ve sosyal politika eğilimlerini kullanarak nasıl bağlandığı ve bu bağlamın ailenin yapısına dair merkezi bilgiyi nasıl inşa ettiği analiz edilmektedir. Bu bağlamda merkezi bilginin inşasını örneklendirebilmek için devlet tarafından desteklenen ülke geneli temsile sahip niceliksel dört araştırmaya odaklanılmıştır. Bunlar: Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından 1968 yılında yapılan Türkiye'de Aile Yapısı ve Nüfus Problemleri Araştırması, Devlet Planlama Teşkilatı ve Devlet İstatistik Kurumu tarafından 1988 yılında yapılan Türk Aile Yapısı Araştırması, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı Türkiye Aile Yapısı Araştırması ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2011 yılında yaptığı Türkiye Aile Yapısı Araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes how centralized knowledge about the family has been structured by the state through stitching it between time and space on the topos of society. States' socio-political intentions related to the institution of family have been also embedded in scientific investigation process. In this realm, I argue that statistics and structural functionalist theoretical framework have been intensively used in the state funded surveys. In order to elucidate the role of the state in respect to formation of centralized knowledge about family structure, this dissertation focuses on four nationwide quantitative surveys which are funded by state institutions, including Family Structure and Population Problems in Turkey by Hacettepe University Institute of Population Studies, Turkish Family Structure by State Planning Organization and State Statistical Institute, Research on Family Structure in Turkey 2006 by General Directorate of Family and Social Research with Turkish Statistical Institute, and Research on Family Structure in Turkey 2011 by Ministry of Family and Social Policies.