Revealing the fact: The inseparable relation between the self and time
Gerçeği ifşa etmek: Kendilik ile zaman arasındaki ayrılmaz ilişki
- Tez No: 481526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı zaman ve kendilik arasındaki ayrılmaz ilişkiyi ifşa etmektir. Öne süreceğim iddia kendiliğe dair yapılacak her türlü araştırmanın bizi doğrudan zaman ile karşı karşıya getireceğidir. Bu tez dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Descartes ve Hume'un kendilik ve zaman anlayışları ele alınacaktır. İkinci bölümde, Kant'ın kendilik ve zaman görüşü üzerine odaklanılacaktır. Üçüncü bölümde, öncelikle Bergson'un“bilincin yaşamı”ile zamanı nasıl özdeşleştirdiği araştırılacaktır. Bunu yaparken, tözsel kendiliğin nasıl kendisini zamana yaydığı göz önüne serilecektir. Son bölümde, odak Heidegger'in Dasein kavramını zamansallık olarak yorumlaması olacaktır. Burada asıl amaç, Heideggerci sahih kendiliği zaman temelinde anlamak olacaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to unfold the inseparable relation between time and the self. The claim I will put forward is that every inquiry concerning the self directly brings us face to face with time itself, and vice versa. This thesis consists of four main parts. In the first part, I shall elaborate Descartes' and Hume's accounts of the self and time. In the second part, I will concentrate on Kant's view of the self and its connection to time. In the third part, first I shall investigate how Bergson identifies“the life of consciousness”with time. In the course of this, I will attempt to demonstrate how the substantial self is disseminated over time. In the final chapter, I will fix my attention on Heidegger's interpretation of Dasein as temporality. My aim will consists in grasping the authentic self on the basis of time.