The relationship between mindfulness and resilience among adolescents: Mediating role of self compassion and difficulties in emotion regulation
Ergenlerde bilinçli farkındalık ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişki: Öz-duyarlık ve duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolü
- Tez No: 481527
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı ergenlerde öz-duyarlık ve duygu düzenleme güçlüğünün bilinçli farkındalık ve kendini toparlama gücü düzeyleri arasındaki ilişkide aracı rolünü incelemek için oluşturulan bir modeli test etmektir. Çalışmanın örneklem grubu yaşları 14-19 arasında değişen (M = 15.82, SD=.88) toplam 752 (426 kız, 326 erkek) öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada veri toplamak amacı ile, Kişisel Bilgi Formu, 14-Madde Kendini Toparlama Gücü Ölçeği (Wagnild, 2010; Terzi, 2006 for RS-25 Item), Ergenler İçin Bilinçli Dikkat ve Farkındalık Ölçeği (Brown, West, Loverich, & Biegel; 2011), Öz-duyarlık Ölçeği (Neff, 2003b, Akın, Akın, & Abacı, 2007) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (Gratz & Roemer, 2004, Rugancı, 2008) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bu araştırmada, öz-duyarlık ve duygu düzenleme güçlüğünün bilinçli farkındalık ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişkide varsayılan aracı rolünü test etmek için yol analizi kullanılmıştır. Yol analizi sonuçları bilinçli farkındalık değişkeninin aracı değişken olan öz-duyarlık için anlamlı bir pozitif yordayıcı, duygu düzenleme güçlüğü için ise anlamlı bir negatif yordayıcı olduğuna işaret etmektedir. Modelde, öz-duyarlık ve duygu düzenleme güçlüğünün kendini toparlama gücü ile doğrudan ilişkileri de anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, öz-duyarlığın duygu düzenleme güçlüğünü negatif yönde anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Ek olarak, bilinçli farkındalık ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişkide öz-duyarlık ve duygu düzenleme güçlüğü aracı etkisiyle oluşturulan her iki dolaylı yol ile bu iki yolun etkileşiminden oluşan dolaylı yol anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, önerilen modelin çalışmadaki ergenlerin kendini toparalama gücü düzeylerindeki değişimin %21'ini açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to test a proposed model for the relationship between mindfulness and resilience as mediated by self-compassion and difficulties in emotion regulation among socio-economically disadvantaged adolescents. A total of 752 students (426 female, 326 male) between 14-19 age ranges (M = 15.82, SD=.88) formed the sample of the study. The Demographic Information Form, 14-Item Resilience Scale (RS-14) (Wagnild, 2010; Terzi, 2006 for RS-25 Item), Mindful Attention and Awareness Scale-A (MAAS-A) (Brown, West, Loverich, & Biegel; 2011), Self-compassion Scale (SCS) (Neff, 2003b, Akın, Akın, & Abacı, 2007) and Difficulties In Emotion Regulation Scale (DERS) (Gratz & Roemer, 2004, Rugancı, 2008) were used as data collection instruments. In this study, path analysis was used to test the hypothesized relations between mindfulness and resilience through the mediating effects of self-compassion and difficulties in emotion regulation. The results of the path analysis indicated that mindfulness is a significant positive predictor for self-compassion and a significant negative predictor of difficulties in emotion regulation. The direct relations of self-compassion and difficulties in emotion regulation to resilience were also found significant. Self-compassion was also found to be significantly and negatively predict difficulties in emotion regulation. In addition, both of the indirect paths from mindfulness to resilience through the mediating effects of self-compassion and difficulties in emotion regulation and also through the interaction of these paths were found significant. The findings of the study showed that the proposed model explained 21% of the variance in resilience levels of adolescents in this study.