Pedagogical documentation practices and young children's self-regulation & metacognition
Erken çocukluk döneminde öz-düzenleme ve üstbilişsel becerilerin desteklenmesi: pedagojik dokümantasyon uygulamaları
- Tez No: 481525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, pedagojik dokümantasyon uygulamalarının erken çocukluk döneminde öz-düzenleme ve üstbilişsel becerileri üzerindeki rolünü araştırmıştır. Davranışsal, sosyal ve entelektüel gelişim için ilk yıllarda öz-düzenleme ve üstbilişsel yeteneklerin geliştirilmesi önemlidir. Pedagojik dokümantasyon yaklaşımı ile önerilen öğrenme ortamı, çocukların öz düzenleme ve üst bilişini desteklemek için gerekli koşulları sağlar. Bu nedenle, bu çalışma, birbirine yakından ilişkili iki kavramı bir araya getirmeyi ve pedagojik dokümantasyon sürecinde gözlemlenen öz düzenleme ve üstbilişsel becerileri araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada veri toplamak için katılımcı gözlem ve mülakatlar kullanılmıştır. Çalışma 11 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Dokümantasyon paneli ile gerçekleştirilen paylaşım saatleri ile dokümantasyon paneli ve çocuk portfolyoları ile gerçekleştirilen yansıtıcı diyaloglar çalışmanın verisini oluşturmaktadır. Veriler, Cambridge Bağımsız Öğrenme (C.Ind.Le) çerçevesi kullanılarak kodlanmış ve analiz edilmiştir. Dokümantasyonun uygulamaları sırasında sergilenen öz-düzenleme ve üstbilişsel beceriler nitel araştırma tasarımı kullanarak detaylı ve zengin bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to explore the role of pedagogical documentation practices on young children's self-regulatory and metacognitive abilities. It is critical to develop metacognitive and self-regulatory abilities in early years for behavioral, social and intellectual development. The learning environment suggested by pedagogical documentation meets the required conditions to support self-regulation and metacognition of children. Thus, this study aimed to bring those two closely related concepts together and investigate self-regulation and metacognition through pedagogical documentation process. Participant observation and interviews were used to gather data in the study. 11 children participated in the study. Sharing times through documentation tools were videotaped to capture children's self-regulation and metacognition. Reflective dialogues that were conducted after these sharing times with children were audiotaped. The data were coded and analyzed by using the Cambridge Independent Learning (C.Ind.Le) framework. The role of documentation on children's self-regulatory and metacognitive abilities are presented in a detailed and rich manner by using qualitative research design.