Astma bronşiale ve parazit infestasyonu olan çocuklarda FcER II/sCD23'ün önemi
The Role of sCD23/FcER II in children with asyhma bronchiale and parasitic infection
  1. Tez No: 48153
  2. Yazar: ESRA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ CAMCOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
OZGT IgE için düşük affiniteli bir reseptör olan CD23, otoproteolitik bir mekanizmayla hücre yüzeyinden ayrılarak serumda çözünebilir hale (sCD23) geçmektedir. Son zamanlarda CD23 ve sCD23'ün, IgE sentezinin düzenlenmesine ve B hücrelerinin gelişmesine katıldığı gösterilmiştir. CD23 taşıyan hücrelerin de bu olaylara yardımcı olduğu bilinmektedir. CD23 ve sCD23 hayatı tehdit eden kronik bir inflamatuar hastalık olan astma bronşialenin etiopatogeneziııde ve parazit infestasyonu gibi IgE aracılıklı hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmamızda, 6-12 yaş arasındaki sağlıklı (n=15), parazit infestasyonu olan (n=15) ve astma bronşiale tanısı almış (n=15) çocuklarda sCD23 düzeyi ELİSA, serum IgE düzeyi ise RIA yöntemiyle ölçülmüştür. sCD23 düzeyi, sağlıklı çocuklarda sCD23 düzeyi 10.5+2.5 jıg/L, parazit infestasyonu olanlarda 15.6 + 2.1 ve astma bronşiale tanısı almış olgularda 15.8±2.4 ug/L olarak belirlenmiştir. Astma bronşiale tamsı almış ve parazit infestasyonu olan olguların sCD23 düzeyi, sağlıklı çocukların sCD23 düzeylerine göre çok ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (F = 25.16, p < 0.001). Astma bronşiale tanısı almış ve parazit infestasyonu olan olguların total serum IgE seviyelerinin de buna paralel bir şekilde arttığı gözlenmiştir (p < 0.001, p < 0.01). Sonuç olarak astma bronşiale gibi allerjik hastalıkların tanısında sCD23 düzeyinin ölçülmesi, yararlı bir tanı yöntemi olarak kullanılabilir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soluble CD23 (sCD23) is the autoproteolytic cleavage product of the low affinity Fc receptor for IgE. It has been recently demonstrated that CD23 and sCD23 may participate in the control of IgE production and B lymphocyte growth. CD23 bearing cells are known to be involved. CD23 and sCD23 plays an important role in IgE mediated disorders such as the etiopathogenesis of asthma bronchiale which is a chronic life-threatening disease and parasitic infection. In the present study, we measured sCD23 levels in 15 children with astlima bronchiale, in 15 children with parasitic infection and in 15 healtly children matched between the ages of 6-12, using ELİSA. Total serum IgE levels were measured by RIA technique, hi 15 healthy children the serum levels of sCD23 was 10.5 ± 2.5 |ig/L, in patients with asthma sCD23 levels was 15.8 ± 2.4 ug/L and in patients with parasitic diseases sCD23 levels was 15.6 ± 2.1 p.g/L. sCD23 levels was significantly higher in the children with asthma bronchiale and parasitic infections than in the healthy children (F = 25.16, p < 0.001).