Astım bronşiale ile kistik fibroz hastalarında eozinofilik özofajit ve serum interlökin-5 düzeylerinin araştırılması
Determination of serum Il-5 levels and incidance of eosonophilic esophagitis in cystic fibrosis and asthmatic children
- Tez No: 156506
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜGEN ÇULLU ÇOKUĞRAŞ, PROF.DR. HALUK ÇOKUĞRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Eozinofilik özofajit erişkin ve çocuklarda görülen özofagusta ciddi eozinofilik infîltrasyon ile karakterize bir hastalıktır. Etyolojisi bilinmemesine rağmen üzerinde artmış olarak vurgulanan gıda allerjisidir. Aym zamanda eozinofilik Gastroenteritin alt çeşidi ve otoimmun hastalık olabileceği de belirtilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda gıda allerjisi yanında astım gibi kronik inflamatuar hastalıkta aym bulguların olabileceği gösterilmiştir. Özellikle biyopsi materyallerinde eozinofilinin yanında artmış oranda IL-5 ve TNF-oc saptaması uzun süre aeroallerjene maruz bırakılmış deney farelerinde eozinofilik özofajitin geliştiğinin gösterilmesi etyolojide astım gibi kronik solunum yolu hastalıklarını düşündürtmektedir. 1995 yılından sonra çocuklarda özofogeal eozinofilinin reflü dışında başka hastalıklarda da görülebileceğinin gösterilmesinden sonra bir çok çalışma yapılmıştır. Ancak astım tanısı almış çocuklarda eozinofilit özofajit sıklığım araştıran geniş serili çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmada çocuklarda astım bronşiale gibi kronik inflamatuar hastalıkta eozinofilik özofajit ve IL-5 düzeylerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda elde ettiğimiz verileri yine kronik bir akciğer hastalığı olan kistik fibroz (hasta kontrol) grubu ve kronik ishal yakınmasıyla kliniğimize başvuran kontrol grubu arasında karşılaştırdık. Çalışma kliniğimizde talep edilen Astım tam ve tedavi konsensüsü 2002 kriterlerine uyan 25 bronşial astım (15 erkek, 10 kız) ve 13 kistik fibroz (5 erkek, 8 kız) hastası ile 10 (8 erkek, 2 kız) sağlıklı kontrol olgusu olmak üzere toplam 48 çocuk üzerinde ileriye dönük olarak yürütüldü. Astım bronşiale grubu hastaların 13'ü başvuru anında en az 2 ay süre ile inhale kortikosteroid tedavisi almış olan hastalardı. Tüm olgulardan venöz kan örneği alınarak serum IL-5, IgE ve RAST (süt ve süt ürünleri) düzeyleri ölçüldü. Hastaların kan sayımı otomatik kan sayımı cihazıyla çalışıldı. Periferik kan yaymaları May-Grunwald Giemsa yöntemiyle boyandıktan sonra eozinofili yönünden Çocuk Hematoloji Bilim Dalı tarafından değerlendirildi. Özofageal eozinofili ayırıcı tanısı açısından tüm hastalardan dışkıda parazit araştırması ve reflü sintigrafisi istendi. Kistik fibroz tanısına yönelik hastalardan ter testi istendi. Uyum sağlayabilen 15 hastaya spirometri ile akciğer fonksiyon 67testi uygulanarak, obstruksiyon ve restriksiyon göstergeleri olan FEVİ, PEF ve FVC değerleri çalışmada kullanıldı. Çalışmaya katılan tüm olguların endoskopileri, aileye çalışma hakkında bilgi verilerek ve gerekli izin alındıktan sonra midazolam sedasyonu altında yapıldı. Distal ve proksimal özofagus, mide antrum ve korpusu ile duedonumdan biyopsi materyalleri alındı. Özofagoskopide özofagus görünümü kaydedilerek sınıflama yeni modifiye edilmiş Savary-Miller kriterlerine göre yapıldı. Alman biyopsi materyalleri eozinofili yönünden değerlendirildi ve büyük büyütme alanında 5 ve üzerinde eozinofili görülmesi eozinofilik özofajit açısından anlamlı kabul edildi. Elde edilen tüm veriler hasta bilgi kayıt formuna aktarıldı. Çalışmanın istatiksel olarak değerlendirilmesi SPSS 11.5 programı ile yapıldı. Çalışma sonucunda astım bronşialeli hasta grubunda serum IL-5 düzeyleri normal sınırlarda bulundu. Astım tedavisi gören hastalarla görmeyen hastaların serum IL-5 düzeyi ortalamaları yönünden fark saptanmadı. (p=0.3). 3 grubun karşılaştırılmasında IL-5 yönünden aralarında istatiksel bir fark olmadığı görüldü. Astım bronşiale çalışma grubunda serum eozinofili sayısı anlamlı olarak yüksek bulunurken (p=0.005). Ter testi sonuçlan kistik fibroz grubunda diğer iki gruba göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0.001). Astım bronşiale hasta grubunda histopatolojik olarak %88 oranında özofajit saptanırken eozinofilik özofajit açısından anlamlı bir değer bulunamadı. Gruplar arasında eozinofilik özofajit yönünden istatistiksel bir fark saptanmadı. Kistik fibroz grubunda astım bronşiale ve kontrol grubuna göre GER sıklığı belirgin olarak yüksek saptandı (%38). Sonuç olarak son yıllarda önemi gittikçe artan eozinofilik özofajitin astımlı hastalarda gösterilmesi için daha geniş ve uzun süreli çalışmaların yapılmasının önemli olacağı kanısındayız. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eosinophilic esophagitis is a disorder in children and adults characterized by an isolated, severe eosinophilic infiltration of the esophagus. Although the etiology is unknown, food allergy has been highlighted. It is also suggested to be a subtype of eosinophilic gastroenteritis and to be of autoimmune origin. Recent studies show that the same signs could be present in chronic inflammatory disease such as asthma, along with the food allergy. Increased IL-5 and TNF-a levels accompanying eosinophilia in biopsy materials and developing eosinophilic esophagitis in rats, which exposed to aeroallergens for a long time, indicate that asthma, as a chronic respiratory disease could be an etiologic factor. When it is recognised that esophageal eosinophilia can also be seen in other diseases whith the reflux, a number of studies has been made but no large scale study was made about the eosinophilic esophagitis incidance in the asthmatic children. In this study our aim is to demonstrate the level of IL-5 and eosinophilic esophagitis in the chronic inflammatory disease like the asthma. We compared our results with of patients with cystic fibrosis which also a chronical lung disease and of patients with chronical diarhea. We studied retrospectively 48 children which, 25 of them were asthmatic patient (15 male, 10 female), diagnosed by 2002 criterias of asthma diagnosis and treatment consensus, 1 3 of them were cystic fibrosis patient ( 5 male, 8 female) and 1 0 of them were control group( 8 male, 2 female). At the presentation, 13 of asthmatic patients has been treated with inhaled corticosteroids at least for 2 months. Serum IL-5, IgE and RAST ( milk and milk products) were measured from all patients by venepuncture. Whole blood counts were studied by autocounters. After staining with May-Grunwald Giemsa, blood smears were examined in pediatric haematology sub-division. We obtained GER sintigraphy and stool examination for parasites in the differential diagnosis. Sweat tests were obtained for cystic fibrosis. Pulmonary function tests were performed to the patients who could properly do the spirometry. FEV1, PEF and FVC were used as obstruction and restruction markers. Endoscopy under mild sedation with midazolam was performed to all patients, after explaining the procedure to parents and getting informed consent. Biopsy specimens were taken from distal and proximal esophagus, gastric antrum, corpus and duodenum. We recorded esophageal appearance during esophagoscopy and classified as modified Savary- 69Miller criterias. Biopsy materials were examined for eosinophilia and it was regarded as eosinophilic esophagitis when we have seen 5 or more eosinophils in high-power. All data were regarded to the patients form. Statistical results were estimated by SPSS 11.5 programme. In the asthmatic group, serum IL-5 levels were normal. There were no difference between the treated and not treated patients of asthma (p=0,3). There were no istatistical difference in IL-5 levels of all 3 groups. While serum eosinophil levels were significantly higher in asthmatic group, on the other hand sweat test results were higher in the cystic fibrosis group than the others (p=0,001). In asthmatic patient group, esophagitis was shown %88 of patients but no significant difference was observed regarding eosinophilic esophagitis. GER incidance was higher in the cystic fibrosis group ( %38) than the asthmatic and control group. In conclusion, in order to demonstrate the presence of eosinophilic esophagitis, which of importance increases, in asthmatic patients, we need further long term and wide-spread studies. 70