Internal and external dimensions of the crimean crisis before and after 2014
2014 öncesi ve sonrasında Kırım krizinin iç ve dış boyutları
- Tez No: 481533
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışma, 2014 Kırım krizini, başka bir deyişle Kasım 2013'te Kiev'de başlayan EuroMaidan, takiben Kırım'da Anti-Maidan ve sonuç olarak bağımsızlık ilanı ve referandum yoluyla Rusya ile Kırım'ın birleşmesi konularını kapsamaktadır.Bu tez, Kırım krizinin ve Kırım'ın ihakının ve bu ilhak sonrasında yaşanan gelişmelerin Kiev ve Moskova'nın dış politikalarına istinaden açıklanabileceğini iddia eden bazı uzmanların görüşlerinin aksine, tarihi, sosyal, kültürel, politik ve ekonomik formdaki yerel bölgesel dinamiklerin Ukrayna krizinin patlak vermesi ve gelişmesinde belirleyici bir rol oynadığını iddia eder.
Özet (Çeviri)
This work covers the Crimean crisis of 2014, i.e. the EuroMaidan that started in Kyiv, in November 2013, and that was followed by the Anti-Maidan in the Crimea, and, as a result, the proclamation of independence, as well as the unification of the Crimea with Russia via referendum. Contrary to the views of some experts who argue that the Crimean crisis and the annexation of the Crimea as well as the developments in the aftermath of this annexation could be explained with the reference to foreign policies of Kyiv and Moscow, this thesis argues that local regional dynamics in the form of historical, social, cultural, political and economic structures have played a decisive role in the outbreak and development of the Ukrainian crisis.