Investigating preservice middle school mathematics teachers' noticing of students' mathematical thinking in the context of lesson study
Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının fark etme becerilerinin ders imecesi kapsamında incelenmesi
- Tez No: 481532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 528
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmeni adaylarının öğrencilerin matematiksel düşünmelerini fark etme becerilerini ders imecesi mesleki gelişim modeli kapsamında incelemek ve bu becerilerde değişimin meydana gelip gelmediğini belirlemektir. Öğretmen adaylarının ders imecesinin planlama, öğretim, yansıtma, tekrar öğretim ve tekrar yansıtma aşamalarında ne fark ettiklerini ve nasıl fark ettiklerini detaylandırmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Bu amaçla, çevre, alan, yüzey alanı ve prizma konularına yönelik dört döngüden oluşan ve iki ay süren ders imecesi uygulaması yürütülmüştür. Araştırma 2014-2015 bahar döneminde gerçekleşmiştir. Bu çalışmada iki son sınıf ortaokul matematik öğretmeni adayının fark etme becerileri ele alınmıştır. Veri toplama sürecinde, ders imecesinin her bir aşaması video ile kayıt altına alınmış ve video kayıtların transkriptleri, görüşmeler, gözlemler, ders planları ve alan notları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının öğrencilerin matematiksel düşünme şekillerini fark etme becerilerinin incelenmesinde van Es tarafından tanımlanmış mevcut bir teorik çerçeveden faydalanılmıştır. Veri analizi, her iki ortaokul matematik öğretmen adayının fark etme becerilerinin ders imecesi sürecinde kademeli olarak geliştiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, öğretmen adaylarının fark etme becerilerindeki değişimde ders imecesi mesleki gelişim modelinin işbirliği yapma, matematiksel konuyu araştırma, gözlemleme ve yansıtma, spesifik matematiksel alana odaklanma ve uygulama öğretmenini dahil etme özelliklerinin etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine preservice middle school mathematics teachers' noticing of students' mathematical thinking in the context of lesson study professional development model and determine whether any changes took place in their noticing skills. Qualitative research methodology, in particular, case study was used in order to elaborate what and how preservice teachers notice during lesson study phases which are planning, teaching, reflecting, re-teaching and re-reflecting. With this purpose, lesson study process which included four lesson cycles regarding the subjects of perimeter, area, surface area and prism was conducted in a period of two months. The research took place during the 2014-2015 spring semester. Noticing skills of two senior preservice middle school mathematics teachers were addressed in this study. In data collection process, each phase of the lesson study was recorded with a video camera and the transcripts of video recordings, interviews, observations, lesson plans and field notes were used as data collection tools. An existing theoretical framework for learning to notice students' mathematical thinking identified by van Es was applied for analyzing the data. Data analysis revealed that there was a gradual development in both preservice middle school mathematics teachers' noticing of students' mathematical thinking throughout the lesson study process. Furthermore, it was thought that five features of the lesson study which were collaboration, investigation on mathematical subject, observation and reflecting, focusing on specific mathematical domain and the cooperating teacher had an impact on the shift in preservice teachers' noticing of students' mathematical thinking.