Understanding surgical craft in the changing context of technology, transformation of healthcare and marketization: A case study on surgeons in İstanbul, Turkey
Cerrahlık zanaatını değişen teknoloji, sağlıkta dönüşüm ve piyasalaşma bağlamında anlamak: İstanbul'da cerrahlar üzerine bir çalışma
- Tez No: 481537
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tez çalışmasının amacı cerrahiyi bir zanaat olarak anlamak ve tıp teknolojilerinde ve sağlık hizmetlerinin toplumsal örgütlenişinde yaşanan dönüşümler karşısında zanaat niteliğini ne ölçüde koruyabildiğini araştırmaktır. Bu amaçla cerrahlık zanaatını temel bileşenlerini tanımlayan bir kavramsal çerçeve geliştirilmiştir. Bu kavramsal çerçeve temelinde cerrahlık zanaatı ile teknoloji arasındaki etkileşim cerrahinin devlet, piyasa ve hastalarla ilişkisi bağlamında incelenmektedir. Çağdaş Türkiye sağlık sisteminin dönüşümü ve genel olarak sağlığın piyasalaşması eğiliminin yanı sıra tıp teknolojilerine yoğun yatırımın gözlendiği önemli bir örnektir. Tez kapsamında İstanbul'da yürütülen saha çalışması altı farklı cerrahi branştan yirmi altı cerrahla yapılmış derinlemesine ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile birlikte hastane ve ameliyathane gözlemlerini içermektedir. Çalışmanın bulguları yeni teknolojilere uyum sağlama bakımından cerrahlar arasında kuşak farklılaşması olduğunu; devlet, piyasa ve hastalar ile ilişkilerindeki dönüşümler karşısında ise cerrahların uyum sağlama, direnme veya baş etme biçimlerinde çeşitlilik sergilediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to understand surgical work as a craft and explore how surgery maintains its craft character in the face of transformations in medical technologies and the social organization of healthcare. A conceptual framework that defines the basic components of surgical craft is developed for this aim. Based on this conceptual framework, the interaction between surgical craft and technology is investigated in the context of surgery's relations with the state, market and patients. Contemporary Turkey provides a significant case where the transformation of the healthcare system and the general trend toward the marketization of health as well as intensive investment in medical technologies are observed. The field research conducted in Istanbul as part of the dissertation includes in-depth, semi-structured interviews with twenty-six surgeons from six different surgical branches as well as observations in hospitals and operating theaters. The findings of the study indicate a generational differentiation among surgeons regarding their adaptation to new technologies and a variation in the ways surgeons adopt, resist or cope with the transformations in their relation with the market, state and patients.