The dissolution of the frame problem from the perspective of embodied and enactive intertwinement of affect and cognition
Duygu ve bilişin bedenlenmiş ve enaktif iç içeliği perspektifinden çerçeve probleminin ortadan kalkması
- Tez No: 481536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez, bedenin anlam üretimine katkısı bakımından duyguların yokluğunda bilişin, bilişin yokluğunda duygunun oluşmadığını göstermenin imkanını sorgulamayı, ve eğer bunun olanağını göstermek mümkünse, bu durumun Çerçeve Problemini aşmaya nasıl katkıda bulunduğu incelemeyi amaçlar. Tezin ana argümanı, Çerçeve Probleminin ortadan kalkışının, bilişin ve duygunun bedenlenmiş süreçler olduğu ve yaşayan canlılar için anlam üretim süreçlerinin iç içe girmiş olan bilişsellik ve duygulanımsallığın arasındaki karşılıklı etkileşimi sonucu olduğu gerçeğinin kabulüne bağlı olduğudur. Bu bakımdan bu tez, biliş ve duyguyu bedenlenmemiş süreçler olarak kabul eden, buna bağlı olarak da biliş-duygu ikiliğini öne süren bilişselci yaklaşımları eleştirmektedir. Çünkü, biliş ve duyguyu konusunda bedenlenmemişliğe ve bunların ayrılığı fikrine dayalı hiç bir yaklaşım, Çerçeve Probleminin yaşayan varlıklar için nasıl bir problem olmaktan çıkmış olduğunu açıklayamaz.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine whether it is possible to show that there is no emotionless cognition and no emotion without cognition in terms of the meaning-generating role of the body and if this is possible, then how this contributes to dissolution of the frame problem. The main argument of the dissertation is that the dissolution of the frame problem depends on the recognition of the fact that cognition and emotion are embodied processes, and sense-making processes for living-beings are results of the interplay between cognition and affectivity, which are intertwined. In this respect, this dissertation criticizes the cognitivist approaches regarding cognition and emotion as disembodied processes, and correspondingly claiming emotion-cognition dichotomy since any approach based on disembodiment to cognition and emotion and separation of them cannot give account of how the frame problem is not a problem for living beings at all.