Dalak yaralanmalarının cerrahi tedavisinde 'Stretch Folyo' ve 'Surgical Membran' kullanımı ve etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of stretch film and surgical membrane use in surgical management of spleen injuries
- Tez No: 115489
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞRUL GAZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dalağın immün sistemdeki rolünün anlaşılması, splenektomi sonrası sepsisin tanımlanmasından sonra dalak koruyucu cerrahi yöntemler gündeme gelmiş ve giderek artan oranda uygulanmaya başlanmıştır. Başlangıçta splenorafi ile yapılan koruyucu dalak cerrahisi giderek uygulama alanını genişletmiş ve splenorafi yanında parsiyel splenektomi, a. lienalis bağlanması, lokal hemostatik maddelerin kullanılması, lazer,“PGA mesh”ve“vicryl mesh”kullanılarak dalak tamiri gibi yöntemler de uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, sıçan dalağının orta kısmından yapılan standart yaralamanın stretch film (SF) (C grubu ), sutür sonrası stretch film (SF+ S) ( D grubu ), surgical membran (SM) ( A grubu ) ve sutür sonrası surgical membran (SM +S) ( B grubu ) kullanılarak dalak tamiri ve etkinliklerinin karşılaştırılması incelendi. Çalışma süresince 4 grupta da, deney hayvanlarının hiçbirinde postoperatif dönemde, kanamaya bağlı veya başka bir nedenle mortalite ile karşılaşılmadı. 4 grupta da batın içi kanama tespit edilmedi. Batın içerisinde dalak çevresine daha çok ince barsaklar olmak üzere kolon, mide, karaciğer sol lobu ve batın duvarı yapışık haldeydi. Ancak bu yapışıklıklar sindirim sisteminde pasajın geçişini engellememişti. C 76grubunda (SF grubu ) 2 adet, D grubunda (SF+ S grubu) grubunda 2 adet olmak üzere 4 adet içi seröz berrak sıvı ile dolu kistik oluşumlar izlendi. C grubunda ( SF grubu ) 2 adet, D grubunda (SF+ S grubu ) 6 adet olmak üzere 8 adet sıçanın batınında dalak bölgesinde yapışıklık izlenmedi. Histopatolojik incelemede ise fibroblast artışı, iltihabi hücre yoğunluğu ve nekroz açısından 4 grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Vaskülarizasyon açısından istatiksel olarak fark olduğu; C grubu (SF grubu) ve D grubunda (SF+ S grubu) vaskülarizasyonun daha fazla olduğu görüldü. Her 4 gruba uygulanan yöntemin zorluğu, kullanılan materyalin kolay temin edilebilirliği ve ucuzluğu yönlerinden değerlendirildiğinde; stretch film (SF), hem çok kolay uygulanabilmesi, hem de ucuz ve kolay temin edilebilmesi yönlerinden daha üstün bir materyaldir. İnsan dalağı yaralanmasında her iki materyal de güvenle kullanılabilir. Ancak ekonomik zorluklar dikkate alındığında stretch film (SF) kullanılmasının hasta ve hekim açısından gerekli olduğu kanısına vardık. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the understanding of the role of spleen in the immune system and definition of post splenectomy sepsis, spleen sparing operative techniques have come into practice and began to be used in increasing rates. Spleen sparing surgery defined by splenoraphy, originally has widened its application field. Partial splenectomy with splenoraphy, ligation of splenic artery, application of local haemostatic materials, laser,“PGA mesh”and“vicryl mesh”methods have also began to be used. In our study, after standard injury to the middle part of rat spleen, spleen repair with“stretch film (SF) (Group C)”,“stretch film + stitches (SF+S) (Group D)”,“surgical membrane (SM) (Group A)”, and“surgical membrane + stitches(SM+S) (Group B)”and their effectiveness were comparatively assessed. There were no postoperative mortalitiy during the study in four groups, due to bleeding or other reasons. Intraabdominal bleeding was not detected in non of the groups. Small intestines, colon, stomach, left lobe of the liver and abdominal wall were adhered around the spleen. These adhesions did not interfere with the passage in the digestive system. Total 4 cases clear serous liquid filled cystic formations were observed ( 2 in the C group (SF Group), 2 in the D Group (SF+S 78Group)). 8 rats did not have any intra abdominal adhesions in the splenic area (2 in the C G^roup ( SF Group) and 6 in the D Group ( SF+S Group)). Histopatologically, there wasn't any significant difference in four groups regarding increase in the fibroblast count, inflammatory cell crowding and necrosis. Significant difference in vascularization was seen in both Group C (SF Group) and Group D (SF+S Group) had more vascularization. Encountering the availability, cost and difficulty of the method, stretch film is found to be superior material because of its ease of application, low-cost and availably. Both materials can be used safely in human splenic injury repair. However, when financial problems are considered, using stretch film (SF) is more convenient for both the patient and the surgeon. 79