The supernatural quest in Le Morte D'arthur and Orlando Furioso in relation to truth
Orlando Furioso'da ve Le Morte D'Arthur'da gerçeğe dair doğaüstü arayış
  1. Tez No: 481546
  2. Yazar: CLIVE MALCOLM CAMPBELL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma üç bölüm boyunca gerçek konusunda Sir Thomas Malory'in Le Morte Darthur'ındaki Grail Quest'ini Ludovico Ariosto'nun Orlando Furioso'sundaki aya yolculuğunu karşılaştırır. Her iki yolculuk gerçeğin doğası hakkında farklı perspektifler yansıtır; Malory'nin Grail Quest versiyonu Hristiyan perspektiften çalıştığı için tutarlı bir şekilde ilahi gerçeği ve onun değişmez doğasını yansıtır. Ariosto ile ise gerçek çok yüzlü, şansa dayalı ve alınan perspektife göre tanımlandığı gösterilmiştir. Malory'in Grail Quest'inin karaktere verdiği önem göz önüne alınırsa, bu çalışma Galahad, Gavain ve Lancelot gibi yolculuk karakterlerini analiz etmeye ve bu karakterlerin gerçek hakkımdaki değişmez fikre karşı tutumlarına ilgi duymaktadır. Benzer şekilde, St John karakteri, şiir hakkında söyledikleri ve himaye hakkındaki görüşleri dikkatlice incelenmiş ve gerçeğin geçici ve şansa dayalı doğasını nasıl yansıttığı çalışılmıştır. Bu yönleri inceleyerek, karşılaştırarak ve daha fazlası ile bu çalışma Malory ve Ariosto üzenine yapılan ve zaten hazırda olan tartışmalara akademik alanda katkı yapmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Over three chapters, this study compares Sir Thomas Malory's Grail Quest from Le Morte Darthur with Ludovico Ariosto's quest to the moon in Orlando Furioso and their presentation of truth. Both quests reflect different perspectives on the nature of truth, Malory's version of the Grail Quest, working from a Christian perspective, consistently reflects the notion of divine truth and the absolute nature of it. With Ariosto, truth is shown to be contingent and multifaceted, and rather to be determined from the perspective it is taken from. In light of the strong emphasis on character that Malory's version of the Grail Quest places, this study invests a great deal of attention into analyzing particular characters from the quest, such as Galahad, Gawain, and Launcelot, and how they stand in regards to the absolute idea of truth that the Grail Quests seeks to reveal. Similarly, the character of St John and his speech regarding poetry and patronage is looked at in detail and how it comes to reflect the contingent nature of truth that Ariosto's emphasis is focused upon. Through investigating these aspects, and more, this study looks to expand upon the scholarly work already available regarding these two authors and, in comparing these writers from this perspective, contribute to the ongoing debates concerning Malory and Ariosto.