Bağışıklık sistemi uyarılmış ve baskı altına alınmış tavşanlarda serum selenyum düzeyleri
Serum selenium levels in immunized and immunosuppressed rabbits
- Tez No: 48160
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bağışıklık sistemi uyarılan tavşanlarla baskı altına alınan tavşanların serum selenyum düzeylerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır. Deneylerde, antijen olarak sığır serum albumininin diazometanilik asid ile kenetlenmesiyle elde edilen metanilazo-sığır serum albumini kullanıldı. Tavşanların, bu yapay antijen enjeksiyonundan önce kanlan alınarak söz konusu antijene karşı bağışık olmadıkları presipitin deneyleriyle belirlendi ve serum selenyum düzeyleri atomik absorpsiyon yöntemiyle saptandı. Tavşanlar iki gruba ayrıldı, birinci gruba metanilazo-sığır serum albumini belirli bir bağışıklama protokolüyle deri altındaki enjekte edildi. Tavşanların, elde edilen antiserumlanna presipitin deneyleri uygulanarak bağışık hale geldikleri belirlendi. Söz konusu tavşanların antiserumlarında selenyum miktarlarının, atomik absorpsiyon yöntemiyle tayin edilmesi sonucunda, selenyum düzeylerinin arttığı saptandı. Bu artışın istatistik açısından anlamlı olduğu belirlendi. Diğer tavşan grubuna yapay antijen enjeksiyonuyla birlikte metil pred- nisolonun oral uygulanması sonucunda, hayvanların serumlarında presipitin reaksiyonlarının olumsuz olduğu ve serum selenyum düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmadığı belirlendi. Bu bulgulardan, bağışıklık oluşturulan tavşanların serumlarında selen yum düzeyininin arttığı ancak bağışıklığın baskı altına alınmasıyla selen yum düzeyinin değişmediği görülerek selenyumun bağışıklıkta rolü olabileceği belirlendi. 17
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of immunization on serum selenium level was studied by comparing serum selenium amounts of immunized and immunosuppressed rabbits with the control group. In the experiments metanilazo-bovine serum albumin, an artificial an tigen obtained by coupling diazometanilic acid with bovine serum albumin, was used. Rabbits were initially determined to possess no immunity to the anti gen before administration, for this purpose precipitin reactions were ap plied to the serum samples. Selenium levels were assayed by means of atomic absorption method. One group of rabbits was administered subcutaneous injection of metanilazo-bovine serum albumin according to certain immunization pro cedure and antibody production was ascertained by precipitin reactions. Serum selenium levels of the antisera of the rabbits were found to be significantly augmented compared to the non-immunized group. The other group was given methyl prednisolone orally as well as the antigen injection. There was no antibody production, as determined by precipitin reactions and no significant change in serum selenium levels. Findings that serum selenium level is raised in immunized but un changed in immunosuppressed rabbits suggest that selenium is involved in immune reactions. 18