The path from traffic accident to posttraumatic stress, posttraumatic growth, and driver behavior change: an examination with rumination and transtheoretical model
Trafik kazasından travma sonrası stres, travma sonrası gelişim ve sürücü davranış değişimine giden yol: Ruminasyon ve transteorik model ile inceleme
- Tez No: 481609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN, PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Trafik kazaları yüksek meydana geliş sayılırı, yüksek ölüm oranları ve psikolojik etkileriyle önde gelen travmatik olaylarındandır. Travma sonrası stress (TSS) trafik kazalardan sonra deneyimlenen negative bir sonuçken travma sonrası gelişim (TSG) gibi kimi pozitif deneyimler de yaşanabilmektedir. Bu deneyimler maddi ve manevi yanlarıyla sürücülerin sürücü davranışlarını da etkileyebilmektedir. Bu çalışmada trafik kazasından TSS'e, TSG'ye ve sürücü davranışına giden yol Transteorik Model'in basamaklarının ve ruminasyon tarzlarının aracığı değişkenliğiyle aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla iki ölçek Türkçe'ye çevrilmiş ve trafik kazası geçirmiş 409 yetişkinden toplanan veri ile factor analizleri yapılmıştır. Bu aşamadan sonra papılan aracı değişken analizlerinde 234 trafik kazası geçirmiş yetişkinin verileri kullanılmıştır. Factör analizleri sonucunda bir ölçek original ölçekten farklı bir factor yapısı gösterirken, digger ölçek bir maddesi hariç tam bir uyum göstermiştir.Bu ölçek içe sunulan aracı değişken analizi sonuçları TTM'nin tüm basamaklarının analizlerde değişik ölçülerde aracı değişken rolünü üstlendiğini göstermiştir. En yüksek indirekt etkiyi sağlayan ya da en iyi varyansı sağlayan aracı değişkene teoriye uygun olarak, TSS için intrusif ruminasyon ve TSG için istemli ruminasyon, eklendiğinde tam aracı değişkenlik sağlanmıştır. Çalışmanın sonuçları detaylı bir şekilde sunulmuş olup, literature ile karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları, güçlü yanları, klinik olarak uygulanabilirliği ve gelecek çalışmalar için öneriler de çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The traffic accident is one of the traumatic events with their high occurrence rates, deathful results and psychological consequences. While post-traumatic stress (PTS) is one of the negative psychological causes of traffic accidents, positive psychological experiences such as post-traumatic growth also can be experienced. These experiences with their vital effects have an impact on driver behavior change. In this thesis, the path from traffic accident to PTS, PTG, and driver behavior change was examined with rumination type and stages of Transtheoretical Model (TTM) mediation. To examine stages of TTM, two scales were translated and adapted to Turkish. The data of 409 adult traffic accident survivors was used for adaptation analysis; the data of 234 adult traffic accident survivors was used for other analysis. While factor analysis showed difference for one scale, other scale showed perfect fit with the original version. Pre-contemplation stage, contemplation stage, and action-maintenance stage caused partial mediation in the relationship between perceived severity of event and PTS; and between severity of event and PTG; and between PTS and PTG; when rumination type was included analysis as mediator variable full mediation was found. In terms of relationship between PTS/PTG and positive driver behavior change, action-maintenance stage was found as a significant mediator variable. The detailed results were presented and discussed; the limitations, strengths, clinical implications of study; suggestions for future studies were presented.