Political prison culture in Turkish prisons: From the ward to the F type system
Türkiye hapishanelerinde siyasi hapishane kültürü: Koğuştan F tipi sistemine
  1. Tez No: 481610
  2. Yazar: ELİF YAĞMUR KARAGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, hapishane mimarisi ve hapishane kültürü arasındaki karşılıklı ilişki, koğuş sisteminden yüksek güvenlikli F tipi hapishane sistemine geçiş bağlamında analiz edilmiştir. Yapılan analiz hapishane kültürü tartışmalarından beslenmektedir; Gresham Sykes ve Erving Goffman'ın içeriye ait eksiklikler; ve James B. Jacobs, Donald Cressey ve John Irwin'in dış etkiler tartışmaları. Saha araştırması sürecinde, eski mahkumlarla derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Farklı siyasi örgütlerin, pratik ve düşüncelerinde ayrılıklar olduğu varsayılarak, hapishanede var olan ortak değer ve davranış biçimlerine odaklanılmıştır. Çalışmanın sonunda, hapishane sürecinden önceki siyasi kültürün koğuş sistemi koşullarında devam etme olanağı bulduğu ve güçlendiği gözlenmiştir. Siyasi iktidar da toplumsal muhalefetin kaynağı olarak hapishaneleri işaret etmiştir. Bu bağlamda, hapishane sistemindeki dönüşüm, devlete karşı olan düşmanlığın daha iyi yönetilmesi olarak yorumlanabilir. Mahkumlar, siyasi kültürü F tipi hapishanelerin koşullarında devam ettirmeye çalışmışlardır. Koğuş sistemindeki denge durumu, yeni koşullarına göre mahkumlar tarafından yeniden kurulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reciprocal relationship between prison architecture and prison culture is analyzed within the context of the transition from the ward system to the high security F type prison system. The analysis is fed by the prison culture discussions; the internal deprivation of Gresham Sykes and Erwing Goffman; and the external impact of James B. Jacobs, Donald Cressey and John Irwin. During the research process, the in-depth interviews were conducted with the former political prisoners. By assuming that there are variances in the practices and ideas of different political organizations, the existing common values and behavior patterns in the prisons were emphasized in the study. At the end of the research, it was observed that the pre-prison political culture found an opportunity to continue and to strenghten in the conditions of the ward system. The political power also referred to the prisons as a source of public opposition. Within this context, the transformation in the prison system can be interpreted as a better administration of the hostility against the State. The prisoners tried to maintain the political culture within the conditions of the F type prisons. The state of equilibrium of the ward system is to be re-established according to the new conditions by the political prisoners.