Exposing a void by filling it: witnessing as a mode of claiming political visibility and the case of vote and beyond volunteers
Bir politik görünürlük iddiası olarak şahitlik ve oy ve ötesi müşahitleri örneği
  1. Tez No: 481613
  2. Yazar: GAMZE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren dünya çapında hızla uygulanmaya ve kurumsallaşmaya başlamış olan seçim gözlem ve denetim pratiği, Türkiye'de 2014 sonrası dönemde, Oy ve Ötesi isimli sivil toplum kuruluşu bünyesinde örgütlenen sivil vatandaşlar vasıtasıyla işlerlik kazanmaya başlamıştır. Seçim gözlem ve denetim pratiğine dair literatür, genellikle pratiğin hızla yaygınlaşmasını uluslararası normatif çerçevede anlamaya çalışmakta veya pratiğin kamuoyundaki karşılığına odaklanmakta; ancak kendi ülkelerinde seçim gözlem ve denetim görevini üstlenen vatandaşların politik repertuarında bu pratiğin nasıl ve neden yer bulduğuna eğilmemektedir. Bu çalışma, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Oy ve Ötesi bünyesinde müşahitlik yapmış otuz görüşmecinin anlatılarına dayanarak sivil inisiyatifle üretilen müşahitlik pozisyonunu anlamaya çalışmakta, bu pozisyonu gönüllülerin politika, demokrasi ve seçimleri deneyimleme biçimiyle ilişkilendirmekte ve pozisyonun kavramsal ve teorik açılımlarını seyircilik, görünürlük, görünüm ve şahitlik nosyonları üzerinden tartışmaktadır. Çalışma, müşahitliğin kanunen belirlenen teknik bir pozisyondan ziyade, günümüz Türkiye koşullarında politik olanın deneyimlenme biçim, olanak ve koşullarının bir sonucu olarak geliştirilen politik bir deneyim olduğunu önermekte, sivil vatandaşlar nezdinde bulduğu karşılığı da bu izdüşüm üzerinden açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Election observation and monitoring, which has begun to take effect and spread worldwide since the beginning of the 20th century, gained relevance in Turkey after 2014, with the mobilization of civil citizens organized under the domestic civil society organization Vote and Beyond. Existing literature on election observation and monitoring usually discuss the rapid spread of the practice with reference to the changes in the international normative environment or focus on the impact of it on public opinion, but seldom mention why and how this practice comes to find a place for itself in the political repertoire of the citizens who undertake monitoring and observation duty in their homelands. By deriving from the narratives of thirty respondents who volunteered as part of Vote and Beyond in the 2015 general elections of June 7 and/or November 1; this study tries to understand the monitoring position that has been created with civil initiative; relates this position to the ways through which respondents experience politics, democracy and elections; and discusses the theoretical and conceptual unfoldings of the position with regard to the notions of spectatorship, visibility, appearance and witnessing. Instead of assessing the monitoring position only in technical and legal terms, the study suggests that this position is conceived as a form political experience developed in response to the conditions and possibilities of experiencing politics in contemporary Turkey.