The externalization of the European Union's asylum policy: Refugee burden sharing between the European Union and Turkey during the Syrian refugee protection crisis
Avrupa Birliği'nin sığınma politikalarının dışsallaştırılması: Suriyeli mülteci koruma krizinde Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki mülteci yük paylaşımı
- Tez No: 481626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB) tarafından sığınma ve mülteci konularının dışsallaştırılmasına ilişkin belirli bir politika yaklaşımını analiz etmektedir. AB'nin sığınma ve mülteci politikasının dış boyutu, sınır yönetimi, vize politikası ve sığınmacıların kitlesel hareketlerinden kaçınmak için üçüncü ülkelerle iş birliği politikalarındaki uygulamalar bu araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu tez, ayrıca,“güvenli üçüncü ülke”ve“ilk sığınma ülkesi”prensipleri ile AB“geri kabul anlaşmaları”gibi AB'nin dışsallaştırma politikalarının araçları üzerinde durmaktadır. Bu çalışmada, AB'de mültecilere ilişkin yük paylaşım mekanizmaları kavramı da analiz edilmektedir. Bu çalışmada, güvenli üçüncü ülke ve ilk iltica ülkesi ilkelerinin Türkiye'nin sığınma ve mülteci politikalarına olan etkileri de irdelenmiştir. Türkiye'yi güvenli üçüncü ülke ve ilk sığınma ülkesi kabul eden AB-Türkiye Anlaşması, Suriyeli mültecilerin AB ve Türkiye arasındaki yük paylaşımında risk teşkil eden AB'nin dışsallaştırma politikasının bir örneği olarak incelenmektedir. Bu sebeple, bu araştırmanın amacı işleyen bir mülteci koruma mekanizmasının olup olmadığı ve AB'nin oluşturduğu sığınma sisteminin Türkiye üzerinde bir yük devrine neden olup olmadığını ayrıntılarıyla tartışmaktır. Türkiye, Suriyeli mülteci hareketlerinin 2011 yılında başlamasından itibaren en ciddi anlamda sorumluluk taşıyıp mali yükü üstlenmesinden ötürü bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes a specific policy approach adopted by the European Union (EU) on externalization of asylum and refugee matters. The external dimension of the EU's asylum and refugee policy includes implementing policies on border management, visa policy and cooperation with third countries to avoid mass movements of asylum seekers. This thesis further focuses on the tools of the EU externalization policies such as the“safe third country”and the“first country of asylum”principles and the EU“readmission agreements”with third countries. In this study, the concept of burden sharing mechanisms in relation to refugees in the EU is analyzed. Moreover, the impact of the safe third country and the first country of asylum principles to the EU-Turkey relations are further scrutinized. The EU-Turkey Statement accepting Turkey as a safe third country and a first country of asylum is tested as an example of the EU's externalization policy in order to see the implications of burden sharing of Syrian refugees between the EU and Turkey. Therefore, this research aims to test whether there is a functioning refugee protection mechanism between Turkey and the EU or whether the system developed by the EU creates burden shifting over Turkey. Turkey is the main focus of this study, which is carrying a substantial amount of responsibility and financial burden since refugee movements from Syria have started in 2011.