The impacts of financial sanctions on policy space: the cases of Iran and Russia
Finansal yaptırımların politika alanına etkileri: İran ve Rusya örneği
  1. Tez No: 481631
  2. Yazar: GÖZDE CUNDU KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bir dış politika aracı olarak ekonomik yaptırımlar, hedef ülkenin mevcut politikalarını değiştirmeyi ve sözkonusu ülkeyi yaptırım uygulayan taraflar tarafından uygun görülen politikalar uygulamaya ikna etmeyi amaçlar. Bu amaçla, ticari ve finansal kanalları kullanarak hedef ülkenin politika alanını daraltır ya da bu politika alanını ortadan kaldırmayı hedefler. Küreselleşen dünya düzeniyle birlikte, yaptırımlar evrimleşmiş ve daha çok finansal kanallar kullanılarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu tez, finansal yaptırımların politika alanına etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, İran ve Rusya'ya uygulanan yaptırımlar incelenmiş, dönemlere ayrılarak, her dönemin baskın yaptırım mekanizması ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın iki temel bulgusu vardır. Birincisi, yaptırımlar küreselleşen ve finansallaşan dünya ile birlikte finansal boyut kazanmıştır. Bu bulgu hem İran hem Rusya örneğinde gözlemlenmektedir. İkincisi, finansal yaptırımlar hedef ülkenin politika alanını önemli ölçüde daraltmakta ve hedef ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir.
Özet (Çeviri)
As a foreign policy instrument, economic sanctions intend to change the current policies of the target and to persuade the target to implement policies in accordance with the form that is imputed appropriate by sanctioning parties. To that end, they aim to narrow or to destroy the policy space of the target by using commercial and financial channels. With the globalizing world order, sanctions have evolved and have begun to be implemented using more financial channels. This thesis aims to reveal the impacts of financial sanctions on the policy space. For that purpose, the cases of Iran and Russia are examined, and separated into different episodes, then the dominant sanction mechanism of each episode is revealed. There are two basic findings of this thesis. First, sanctions have gained a financial dimension with the globalization and financialization. That finding is observed both in Iran and Russia. Second, financial sanctions substantially narrow the policy space of the target and cause great damage to the target's economy.