European Union readmission agreements as securitization instruments: The cases of Turkey and Pakistan
Güvenlikleştirme enstrümanları olarak Avrupa Birliği geri kabul anlaşmaları: Türkiye ve Pakistan örnekleri
  1. Tez No: 481640
  2. Yazar: SELİM MÜRSEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Güvenlikleştirme teorisi“güvenliğin”bir konuşma eylemi olduğunu iddia eder. Güvenlik odaklı konuşan aktörler bir konuyu politik alandan güvenlik alanına taşımaya çalışır; böylece sosyal olarak inşa edilmiş olan tehdit hakkında alınacak olan olağanüstü tedbirleri meşrulaştırmış olurlar. Konuşma eylemleri önemli olsa bile, bu tez Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin bir konuyu güvenlik alanına taşımak için her zaman konuşma eylemlerini kullanmadığını savunmaktadır. Sadece konuşma eylemlerine bakmak AB'de göçün güvenlikleştirilmesini anlamak için yeterli olmayacaktır. Güvenlikleştirmeye Sosyolojik Yaklaşım tarafından öne sürüldüğü gibi, eylemler, işlerin yapılış şekilleri, bürokratik mekanizmalar, ikili ve çoklu anlaşmalar, politika araçları da güvenlikleştirmeyi“hissetmek”için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu araştırma, Avrupa Birliği Geri Kabul Anlaşmalarının göçü bir güvenlik tehdidi olarak ele aldığını ve anlaşmaların inşa edilmiş tehdide karşı olağanüstü önlemleri meşrulaştırdığını, dolayısıyla bu anlaşmaların bir güvenlikleştirme enstrümanı olduğu savunmaktadır. Araştırmada AB'nin Türkiye ve Pakistan ile imzaladığı geri kabul anlaşmalarını derinlemesine analiz etmek için Güvenlikleştirmeye Sosyolojik Yaklaşım teorisi benimsenmiştir. Coğrafi olarak hem Türkiye hem de Pakistan, bu ülkelerden kaynaklanan veya geçen göç akışlarının artması nedeniyle AB topraklarına yönelen düzensiz göçle mücadele için AB'nin başlıca hedefi haline gelmiştir. Bu nedenle, AB'nin Türkiye ve Pakistan ile imzaladığı geri kabul anlaşmaları bu tez için seçilen örneklerdir. Bu tezin bulgularıyla ortaya konulacağı üzere, Türkiye ve Pakistan, uluslararası hukuka ve AB hukukuna göre geri göndermeler için tam anlamıyla güvenli ülkeler olmasa da, AB'nin düzensiz göçmenlerin güvenliğini sağlamadan bu ülkelerle geri kabul anlaşmaları imzalaması göçü bir tehdit olarak algıladığının kanıtı olabilir.
Özet (Çeviri)
Securitization theory argues that“security”is a speech act. By talking security, an actor tries to move a topic away from politics and into an area of security concerns thereby legitimating extraordinary means against the socially constructed threat. However, even though speech acts are also an area of concern, this thesis argues that the European Union (EU) officials do not necessarily use speech acts to move an issue to the security realm. Likewise, looking only to speech acts would not be enough to understand the securitization of migration in the EU. One should also consider the actions, ways of doing things, bureaucratic mechanisms, bilateral and multilateral agreements, and policy instruments in order to“feel”the securitization as it is argued by the Sociological Approach to Securitization. This research argues that European Union Readmission Agreements (EURAs) communicates migration as a security threat and legitimize the extraordinary measures against the constructed threat, and that EURAs are securitization instruments. This research adopts Sociological Approach to Securitization in order analyze EU's readmission agreements with Turkey and Pakistan. Geographically, both Turkey and Pakistan became the main target for the EU to combat irregular migration because of the increased migration flows from or through these countries to its territories. EU's readmission agreements with Turkey and Pakistan are the cases chosen for this research to have an in depth discussion on EU's securitization of migration with readmission agreements. As it will be shown, although Turkey and Pakistan may not be considered as necessarily safe countries for readmissions according to international law and the EU law, the EU's conclusion of readmission agreements with these countries without ensuring the safety of irregular migrants can be a proof of its perception of migrants as a threat.