Measuring the performance of technology transfer offices (TTOS): the case of Turkey
Teknoloji transfer ofislerinin (TTO) performanslarının ölçülmesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 481639
  2. Yazar: FATİH MERT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, nitel bir yaklaşımla Türkiye'de bulunan Teknoloji Transfer Ofislerinin performansının ölçülmesinde kullanılabilecek metriklerin araştırılmasıdır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kullanılan metrikler literatür aracılığıyla elde edildikten sonra, konuyla ilgili paydaşların oluşturduğu iki ayrı grup ile 15 adet mülakat gerçekleştirilmiştir. İlk olarak 10 adet TTO yöneticisi ile mülakatlar yapılmıştır. Sonrasında 5 adet uzmandan oluşan bir odak grup ile mülakatlar yapılmıştır. Bu niteliksel tasarım, iki grubun da değişik görüşlerinin kıyas edilebilmesine ve ayrıca bulguların doğruluk derecesinin yükselmesine olanak sağlamaktadır. Mülakatlar neticesinde elde edilen veriler niceliksel olarak gruplandırılmış ve niteliksel bir yaklaşımla yorumlanmıştır. Sonuç olarak, dünyada kullanılmakta olan metriklerin neredeyse yarısını teşkil eden bir metrik seti önerilmiş ve gelişmekte olan bir ülke için hususi bir değerlendirme yapılmasının gereği doğrulanmıştır. TTO performansının ölçülmesinde kullanılabilmesi için önerilen metrik seti, hem Türkiye'ye özgü bazı metriklerden hem de diğer ülkelerin metrik setlerinde bulunan bazı metriklerden oluşmaktadır. Buna ek olarak niteliksel metriklerin kullanılmasının önemi ve gerekliliği de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Employing a qualitative approach the main objective of this thesis is to investigate the metrics which can be used in the measurement of the performance of Turkish TTOs. After the metrics that are used in the performance measurement in developed and developing countries are collected from the literature, 15 interviews are conducted to two sets of main stakeholders separately. The first set is composed of 10 TTO managers and the second is a focus group made of 5 experts. This qualitative design enables comparing and contrasting different views of different groups and also increases validity of the findings. The data obtained from the interviews are quantified and interpreted using a qualitative approach. As a result a metric set that consists of nearly half of the overall number of metrics that are used in the world is proposed and requirement of a context-specific assessment for a developing country is verified. The proposed metric set to be used in the measurement of TTO performance includes some of the metrics that are context-specific to Turkey and some that are common to the metrics of other countries. In addition, the importance and necessity of using qualitative metrics is investigated.